Powiększanie biustu
Zabieg wszczepienia implantów jest najlepiej przebadaną i najbezpieczniejszą metodą powiększenia piersi – mówi dr Andrzej Sankowski. Prawidłowo założone nie utrudniają karmienia piersią, trzeba tylko w okresie laktacji nosić dopasowany stanik, aby nie dopuścić do nadmiernego rozciągnięcia skóry. Wiele moich pacjentek po zakończeniu karmienia ma nadal piękny biust – dodaje. – Implanty nie wykluczają też badania USG, które powinno być wykonane raz w roku przez radiologa, który ma doświadczenie w ocenie piersi powiększanych w ten sposób – zaznacza pan doktor. W razie wątpliwości wykonuje się rezonans magnetyczny.
Czy implanty trzeba wymieniać?
– Te dawniej używane, wypełnione płynnym silikonem, trzeba było wymieniać po 10–15 latach z powodu przeciekania – potwierdza doktor Sankowski. – Z tej samej przyczyny obecnie rzadko wszczepia się implanty z solą fizjologiczną. Najlepsze wypełnione są silikonem zagęszczonym (pod postacią galaretki). Ważne jest wybranie implantu firmy, która ma atest FDA – na razie udało się to dwu. Dają one pacjentkom dożywotnią gwarancję. Warto zapłacić więcej i mieć pewność jakości. Według statystyk znanego szwedzkiego chirurga Per Hedena przeciekanie (bezobjawowe, widoczne tylko w badaniu rezonansem magnetycznym) zdarza się u 1 proc. pacjentek po upływie 10 lat od operacji – dodaje pan doktor. Implanty mogą być umieszczone pod mięśniem piersiowym, gruczołem lub pod powięzią oddzielającą
gruczoł od mięśnia (metoda ta zyskuje na świecie coraz większą popularność). – W ten właśnie sposób od kilku lat umieszczamy je w mojej klinice – mówi doktor Sankowski. – Zaletą tej metody jest uzyskanie ładnego kształtu piersi i niewielkie dolegliwości bólowe po operacji. Jednak u bardzo szczupłych pań implant może być wyczuwalny, a nawet widoczny.
Warunkiem powodzenia tej metody jest więc odpowiednia grubość tkanek na klatce piersiowej. Blizny (pod biustem) z czasem wyglądają jak odgniecenie od stanika. Koszt
zabiegu jest stały, wynosi 10 000 zł plus koszt implantów (od 3400 do 6800 zł).
Miejsca cięcia
Zazwyczaj stosuje się cięcie pod piersią, rzadziej na dolnym półobwodzie otoczki brodawki (bo może wystąpić zastój pokarmu przy karmieniu), najrzadziej pod pachą, ze względu na dużą liczbę powikłań.
Wielkości implantów
Najczęściej wybierane przez pacjentki i lekarzy odpowiadają objętości dużej cytryny, dużej pomarańczy i grejpfruta.
TEKST: MAŁGORZATA ŚWIECZKOWSKA
malgorzata.swieczkowska@guj.pl
Dodaj komentarz