Szkoła rodzenia to zajęcia dla kobiet ciężarnych i osób im towarzyszących, które mają przygotować do porodu, zwłaszcza rodzinnego. Pierwsze takie instytucje powstały w Wielkiej Brytanii w połowie XX w., a dziś obecne są niemal w każdym polskim mieście.
Podczas zajęć Ty i Twój partner poznacie wiele ważnych informacji na temat ruchu w porodzie, metod łagodzenia bólu czy oznak zbliżającego się porodu. Poruszane tematy na szkole rodzenia to:
Wiedza w tych zakresach może okazać się niezbędna dla przyszłych rodziców. Wsparcie kobiety podczas porodu przez partnera może bardzo pomóc w radzeniu sobie z bólem, dać poczucie bezpieczeństwa. Udział w zajęcia szkoły rodzenia nie jest obowiązkowy. Wiele placówek oferuje zajęcia bezpłatnie – w ramach NFZ.
Podstawowym zadaniem szkoły rodzenia jest oswojenie kobiety z przebiegiem całej akcji porodowej i wskazanie jej technik radzenia sobie z bólem i obawami, sposobów parcia i dogodnych pozycji. Posiadając tę wiedzę, jesteśmy lepiej przygotowane do wizyty na porodówce, nie ulegamy panice i łatwiej się nam rodzi bez znieczulenia.
Ważnym elementem ”za” jest sam program obejmujący m.in. zajęcia praktyczne dotyczące karmienia piersią, właściwego przewijania maluszka, ubierania niemowlęcia czy jego kąpieli. Oczywiście rynek obfituje w pozycje książkowe związane z całym okresem ciąży oraz pielęgnacją dziecka. Tylko czy lektura książki zastąpi praktyczne zajęcia, jakie są prowadzone w szkole rodzenia? Zwykle spora część zajęć poświęcona jest problemom natury psychologicznej: jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Omawiane są najczęstsze sytuacje stresogenne, których możesz teraz doświadczyć. Każda szkoła rodzenia ma opracowany zestaw ćwiczeń dla kobiet w poszczególnych trymestrach ciąży, na czas porodu i połogu.
Kolejnym argumentem jest oswojenie przyszłego tatusia z odpowiedzialnością. Doinformowany partner nie panikuje, ale jest chętny do pomocy i aktywnie wspiera mamę. Na zajęcia często zapraszani są rodzice, którzy uczęszczali do szkoły rodzenia i „rodzili” razem. Opowiadają oni o swoich doświadczeniach z porodu, dając nam realne pojęcie o tym co nas czeka. Ponadto niektóre szkoły działają przy szpitalach położniczych. W ramach zajęć można zwiedzić oddział i zapoznać się z personelem, co bywa pomocne w okiełzaniu strachu.
Wreszcie, szkoła rodzenia to także doskonałe miejsce, aby poznać inne, przyszłe mamy, wymienić doświadczenia, a może i zawiązać wartościowe znajomości, które pomogą w okresie macierzyństwa! W niektórych szkołach oferowane są wręcz dodatkowe zajęcia po porodzie, np. ćwiczenia dla mam czy kursy masażu niemowląt.
Do szkoły rodzenia najlepiej zacząć uczęszczać pod koniec drugiego trymestru lub na początku trzeciego trymestru. Zajęcia są obecnie darmowe w większości placówek, jednak warto się dowiedzieć, czy miejsce, w którym planujesz brać udział w szkole rodzenia, oferuje tę usługę za darmo.
Zajęcia w szkole rodzenia są dedykowane dla mam pomiędzy 28 a 38 tygodniem ciąży – choć oczywiście wiadomo, że lepiej jest zaplanować swoją obecność na zajęciach tak, aby nie skończyły się one chwilę przed porodem.
Szkoła rodzenia online natomiast oferuje elastyczność co do możliwości jej zakupu lub obejrzenia. Możesz rozplanować sobie program zajęć na 10 tygodni, a możesz obejrzeć wszystkie materiały w kilka dni – bez wychodzenia z domu.
Dowiedz się, co to plan porodu i jak go przygotować?: https://niebieskiepudelko.pl/plan-porodu/
Wybierając szkołę rodzenia, warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów. O ile w dużych miastach wybór placówki, która prowadzi zajęcia grupowe, nie będzie problemem – o tyle mieszkanki małych miast nie mają zbyt dużego wyboru.
Kobiety w ciąży, szczególnie tej pierwszej, mają wiele pytań związanych z ciążą oraz przyjściem dziecka na świat. To naturalne, że są pełne obaw dotyczących porodu i opieki nad noworodkiem. Szkoła rodzenia powinna więc być takim miejscem, w którym rodzice dowiadują się, jak się przygotować do nowej roli.
Dokonując wyboru, warto mieć na uwadze odległość od miejsca zamieszkania. Jeżdżenie wiele kilometrów w drugim trymestrze może nie być problematyczne, natomiast wraz ze wzrostem ciąży długie podróże będą bardzo męczące dla kręgosłupa i stawów ciężarnej.
Bardzo istotnym – o ile nie najistotniejszym kryterium są opinie mam, które już przywitały na świcie swojego maluszka. Możesz wówczas dowiedzieć się, czy czuły się przygotowane. Czy zdobyte informacje i odpowiedzi na pytania były wystarczające?
Tagi: szkoła rodzenia
Dodaj komentarz