Atopowe zapalenie skóry, związane z jej suchością, zaczerwienieniem i swędzeniem stwarza często też dyskomfort przy kontakcie z wodą. Co robić, aby kąpiel nie wywoływała podrażnień i nie nasilała objawów AZS? Sprawdź w naszym artykule!
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba skóry powiązana z nieprawidłowymi reakcjami układu immunologicznego na różnego rodzaju bodźce. Predyspozycje do niej mogą być genetyczne, ale ważny jest także wpływ czynników środowiskowych na nasilenie objawów. Te czynniki to m.in. zanieczyszczenia powietrza, narażenie na dym papierosowy, czy kontakt z alergenami. AZS dotyczy dzieci (w tym niemowląt), a także dorosłych. Objawia się suchością skóry, swędzeniem, czerwonymi plamami i wypryskami na skórze. Przy takich objawach, z racji wysuszającego działania wody, warto ze szczególną uwagą podejść do codziennej pielęgnacji skóry i do nawyków związanych z kąpielą.
Kontakt z wodą może nadmiarowo przesuszać skórę. Co więcej, obecność w niej dodatkowych substancji może powodować podrażnienia. Warto wiedzieć, że:
Przy atopowym zapaleniu skóry dobrze jest stosować się do następujących zasad związanych z kąpielą:
Unikanie długotrwałych kąpieli w gorącej wodzie i kosmetyków do kąpieli o potencjalnie drażniącym składzie to ważny element zapobiegania zaostrzeniom AZS. Duże znaczenie dla osób z atopowym zapaleniem skóry ma też prawidłowa pielęgnacja tuż po kąpieli.
Po kąpieli skóra osób z AZS jest szczególnie podatna na wysuszenie i podrażnienia, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji, na którą składa się:
W przypadku wątpliwości co do pielęgnacji przy atopowym zapaleniu skóry u dziecka lub u osoby dorosłej, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista udzieli zaleceń i wyjaśni, jak ograniczyć zaostrzenia objawów AZS.
Dodaj komentarz