Noszenie niemowląt w chuście jest nie tylko wygodne, ale także bardzo korzystne dla dzieci!

Z badań wynika, że dzieci noszone w chuście w późniejszym życiu odznaczają się lepszym wyczuciem równowagi, sprawnością ruchową, świadomością swojego ciała, a nawet zdolnościami tanecznymi i rytmicznymi. Uważa się również, że bywają odważniejsze i rzadziej cierpią na wady postawy. Chustonoszenie jest wręcz uważane za formę terapii przy dysplazji stawów biodrowych czy hipotonii!

Chusta chwalona jest również za to, że służy budowaniu więzi bliskości z rodzicem, jednocześnie wspaniale pomagając w życiu codziennym. Maluszka można tulić bowiem nieustannie przy piersi, mając wolne ręce!

DLA KOGO CHUSTA?

W chuście można nosić noworodki od pierwszych dni życia. Uważa się wręcz, że jest to optymalny wybór dla niemowląt do 6 miesiąca życia, podczas gdy te starsze często lepiej czują się już w nosidełkach ergonomicznych. Granica ta jest oczywiście umowna i zależy od indywidualnego rozwoju dziecka.

Chustę wybierają zazwyczaj mamy preferujące naturalne formy rodzicielstwa i przebywające dużo w przyrodzie. Doskonale korelują się one z karmieniem piersią i bywają niezastąpione, jeśli mamy już w domu starsze, ale wciąż małe dzieci.

JAKĄ CHUSTĘ WYBRAĆ?

Chusty do wiązania dzielą się na elastyczne i tkane. Te pierwsze, wykonane z bawełny z domieszką tworzyw sztucznych, nadają się przede wszystkim dla noworodków, pozwalając optymalnie ustabilizować delikatne ciałko na własnym tułowiu. Zdaniem wielu rodziców są najłatwiejsze do wiązania i korygowania, zapewniając subiektywne poczucie bezpieczeństwa. Chusty tkane są szersze i mniej elastyczne, przez co trudniej się je wiąże. Jako bardziej wytrzymałe polecane są przede wszystkim dla starszych dzieci i potrafią wytrzymać ciężar nawet trzyletniej pociechy!

Poza tym na rynku dostępne są również chusty kółkowe, wyposażone w specjalne kółka do przewlekania tkaniny. Łatwiejsze w obsłudze, mogą być aranżowane w różnych pozycjach, ale ich mankamentem jest asymetria, mogąca obciążać kręgosłup rodzica.

JAK KORZYSTAĆ Z CHUSTY?

Chusta może być wykorzystywana do noszenia niemowlęcia w domu, przy codziennych aktywnościach, jak również na dworze, podczas spacerów. Nosi się ją najczęściej na brzuchu, choć dla starszych niemowląt są też sposoby wiązania chusty na plecach. Najważniejsze jest, aby dziecko było jednak zawsze zwrócone twarzą do rodzica – tylko ta pozycja gwarantuje mu bezpieczeństwo i zdrowie.

Noszenie dziecka w taki sposób, że jego plecy przylegają do naszego brzucha jest karygodne – wpływa negatywnie na kręgosłup, może powodować zaburzenia w obrębie jąder u chłopców, a także naraża maluszka na strach i nadmiar bodźców. Wtulanie się w mamę lub tatę jest zdecydowanie milsze!

Sposobów wiązania jest bardzo wiele i zależą one zarówno od wieku dziecka i rodzaju chusty, jak i postawy oraz preferencji rodzica. Idealnie jest skorzystać w tym zakresie z pomocy doradcy lub przynajmniej potrenować wiązanie już w czasie ciąży, wykorzystując w tym celu lalkę czy misia. W przypadku najmłodszych niemowląt ważne jest, aby pamiętać, że:

 • Kręgosłup dziecka noszonego w chuście powinien mieć kształt litery „C” (tzw. kifoza);
 • Główka malucha powinna leżeć na piersi rodzica, nie obciążając szyi;
 • Nóżki powinny być zgięte i odwiedzione w biodrach;
 • Chusta powinna osłaniać częściowo główkę niemowlęcia, najlepiej do poziomu ucha.
Instagram
Tagi: , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe informacje. Szczególnie podoba mi się określenie : nosić ” na żabkę”. :)

„Zanim zdecydujemy się na konkretną chustę, musimy wiedzieć, że jakość bawełny użytej do zrobienia chusty, oraz co za tym idzie jej cena, przekłada się na to, jak dobrze będziemy mogli ją zawiązać i jak ta chusta będzie trzymała wiązanie po przejściu 300 metrów z dzieckiem”.
To zdanie jest częściowo prawdziwe – można kupić bardzo drogą chustę tylko dlatego, że płacimy za markę (np. ze Skandynawii) i wcale nie będzie to wybór najlepszy.
Ja polecam chusty o splocie skośno-krzyżowym, najlepiej w kolorowe pasy, a nie gładką, bo ułatwia to wiązanie, szczególnie początkującym osobom. Stanowczo odradzam kupowanie chusty elastycznej czy kółkowej. Są wygodne dla rodzica, ale niepraktyczne dla maluszka i jego zdrowia. Można swobodnie kupić chustę używaną, bo już została odpowiednio wyciągnięta” i po 300 m nie trzeba jej będzie dociągać. Można też chustę w niektórych większych miejscowościach wypożyczyć i po kilku tygodniach oddać. To także oszczędność. Wysokie osoby powinny kupić dłuższą chustę.
Właściwie prowadzone ćwiczenia wiązania chusty nie powinny odbywać się na misiach, tylko na lalkach, takich, jak te, które w szkołach rodzenia są używane do nauki kąpieli maluszka. Idealnie imitują dziecko i jego ciężar, można je ustawić w prawidłowej pozycji żabki, mają odpowiednio ukształtowane plecki. Chyba, że ktoś ma ok. 4 kg misia uszytego w pozycji C? :)
A zanim owiniecie malucha chustą – sprawdźcie u lekarza bioderka. Także chustą można zaszkodzić. Jeśli z bioderkami będą problemy – chusty wiąże się nieco szerzej.
No i najważniejsze: nie uczcie się wiązania z filmików w Internecie. Zdecydowanie musi Wam to pokazać ktoś, kto dobrze się na tym zna!

Forum

Forum
Advertisement

Imiona