Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Dieta matki w czasie ciąży » Dieta śródziemnomorska w ciąży – najzdrowsza!

Dieta śródziemnomorska w ciąży – najzdrowsza!

dieta śródziemnomorska w ciąży

Zastanawiasz się, jak jeść zdrowo w czasie oczekiwania na dziecko? Według naukowców tajemnicę zdrowej diety na czas ciąży posiadły już przed wiekami nacje z południa Europy.

O zaleceniach żywieniowych dla ciężarnych mówi się dużo i często. Słyszymy więc, że należy jeść nie za wiele, żeby nie przytyć, i nie za mało, aby nie wpędzić się w groźne dla zdrowia deficyty mineralne. Potrzeba nam odpowiednio dużo wapnia, żelaza i magnezu, a także kwasu foliowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystko to ciężko jednak przekuwa się w czyny, bo nikt nie lubi oceniać swych porcji w gramach, miligramach i kaloriach.

Dieta śródziemnomorska dla ciężarnych

W 2022 r. w Stanach Zjednoczonych opublikowano ciekawe badanie na temat wpływu diety śródziemnomorskiej na zdrowie przyszłych mam. Zespół naukowców pod kierownictwem dr Natalie Bello z Instytutu Serca Smidt w Los Angeles wziął pod uwagę problemy zdrowotne coraz częściej trapiące współczesne ciężarne, w tym preeklampsję, cukrzycę ciążową, przedwczesny poród oraz niską wagę urodzeniową. Co się okazało?

Przestrzeganie diety śródziemnomorskiej w okresie ciąży nawet o 21% redukuje ryzyko wystąpienia powyższych przypadłości. Oznacza to nie tylko mniej stresu dla przyszłej mamy, ale także lepsze prognozy dla zdrowia i rozwoju dziecka. W przypadku preeklampsji ryzyko spada o 28%, a dla cukrzycy ciążowej nawet o 38%! To dane, których nie można ignorować.

Na czym polega dieta śródziemnomorska?

Dobra wiadomość dla przyszłych mam jest taka, że przejście na nowy jadłospis nie wiąże się z poważnymi uciążliwościami w życiu codziennym. Nie musisz nic liczyć, odwiedzać specjalistycznych sklepów czy przygotowywać czasochłonnych dań. Nie potrzebujesz też odmawiać sobie przyjemnych, smacznych posiłków.

W ramach diety śródziemnomorskiej konsumuje się przede wszystkim:

  • Warzywa i owoce o rozmaitych barwach, zarówno surowe, jak i gotowane czy pieczone;
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe typu makaron, kasze, razowe pieczywo itd.;
  • Różne rodzaje orzechów;
  • Warzywa strączkowe, w tym fasolę, ciecierzycę, soczewicę;
  • Oleje roślinne, w tym przede wszystkim oliwa z oliwek;
  • Ryby morskie i słodkowodne.

Na cenzurowanym jest oczywiście alkohol, ale także większe ilości mięsa – wędlin wręcz należy aktywnie unikać. Dopuszczalny jest natomiast drób, nabiał i jaja. Porcje nie są w żaden sposób limitowane, choć oczywiście przesada nigdy nie była i nie będzie zalecana. Chodzi jednak o to, żebyś się najadała i nie czuła głodu.

 

dieta śródziemnomorska w ciąży

 

W jaki sposób dieta śródziemnomorska wspomaga ciążę?

Według kalifornijskich naukowców sposób południowy jadłospis ma przede wszystkim wyjątkowe właściwości przeciwzapalne. Zawdzięczamy je bogactwu antyoksydantów ukrytych w barwnych skórkach owoców i warzyw, ale także kwasach omega 3 kryjących się w oliwie z oliwek oraz morskich rybach. Poza tym wysoki poziom błonnika pomaga obniżać poziom glukozy we krwi i reguluje przemianę materii. Dodatkowym bonusem może być więc ulga w zaparciach, które dręczą wiele przyszłych mam.

Jako ciekawostkę warto dodać, że najwięcej benefitów dieta śródziemnomorska przyniosła ciężarnym w wieku 35 lat i więcej. Można więc zaryzykować tezę, że późne macierzyństwo przebiega zdrowiej i bezpieczniej przy zdrowym stylu odżywiania. A jeśli już przyzwyczaisz się do nowego menu i będziesz kontynuować dietę także po porodzie, masz szansę na szybszą utratę wagi, lepsze zdrowie do późnych lat, oraz wykształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych u potomstwa.

Wciąż nie wiesz, jak masz wcielić w życie dietę śródziemnomorską? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek żywieniowych.

 

 

 

 

Zalecenia diety śródziemnomorskiej dla ciężarnych:

  • Do każdego posiłku dobieraj 1-2 porcje warzyw lub owoców;
  • Sałatki doprawiaj sosem z oliwy z oliwek oraz soku z cytryny;
  • Wybieraj pełnoziarniste pieczywo i makarony;
  • 1-2 razy w tygodniu na kolację lub obiad spożywaj ryby;
  • Kilka porcji mięsa w tygodniu zastąp fasolą czy cieciorką;
  • Jeśli jesteś głodna między posiłkami, sięgaj po orzechy.

Warto przypomnieć, że niezależnie do wybranego stylu odżywiania, fast-food, słodycze oraz żywność wysoko przetworzona zawsze zwiększają zagrożenie dla zdrowia ciężarnej, oraz jej dziecka. Im mniej będziesz ich konsumować, tym mniejsze ryzyko komplikacji, nadwagi i złego samopoczucia!

 


Bibliografia:

Another Mediterranean Diet Bonus: Healthier Pregnancies (usnews.com)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/mediterranean-diet-may-lower-risk-adverse-pregnancy-outcomes

https://modifyhealth.com/blogs/blog/the-benefits-of-adopting-a-mediterranean-diet-during-pregnancy

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona