DZIECKO – 12 PIERWSZYCH MIESIĘCY

Pierwsze 6 miesięcy życia dziecko to okres, w którym maluszek zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem, chroniony przez antyciała, które otrzymał od swojej mamy podczas ciąży i później wraz z mlekiem.

W momencie narodzin, dziecko rozpoczyna swoje własne, odrębne życie na świecie, stopniowo uniezależniając się od mamy. Ta niezależność rozpoczyna się wraz z pierwszym oddechem, a jej kontynuacja to kolejne etapy, takie jak trawienie, ruch, a następnie mówienie.  Po przyjściu na świat, dzieci potrzebują czasu, aby przystosować się wszystkimi zmysłami do   nowego środowiska. To wyjaśnia, dlaczego potrzebują tak dużo snu w pierwszych miesiącach życia, kiedy przesypiają między 14 a 17 godzin w ciągu doby: ich nowy świat jest zupełnie odmienny od tego, w którym przebywały do dnia narodzin.

Zamiast kojącego poczucia bezpieczeństwa, bliskości i ciepła, jakie oferował brzuch mamy, noworodki muszą się odnaleźć w wielkich przestrzeniach, poznać uczucie zimna i głodu, nowe zapachy, oraz słyszeć wszystkie dźwięki, już bez filtra ochronnego. Także rodzice stają twarzą w twarz z nowa sytuacją i muszą poznać nowego członka rodziny. Wszystko to wymaga cierpliwości- nie tylko w stosunku do dziecka, ale też do samych siebie. Położna, konsultantka do spraw karmienia piersią lub bliscy przyjaciele, którzy już mają dzieci,  mogą być fantastycznym wsparciem i pomocą przy budowaniu waszej pewności siebie.

Odparzenia – częsty problem maluchów

Choć skóra niemowlęcej pupy wydaje się bardzo delikatna, może dużo znieść i jest odporna na krótkotrwały kontakt z moczem i kałem. Jednak, jeśli zdarzy się problem objawiający się zaczerwienieniem skóry, wysypką lub nawet krwawieniem, pupa powinna być wystawiona na świeże powietrze tak często, jak to tylko możliwe, dzięki czemu szybciej zwalczy odparzenia czy podrażnienia. W takim przypadku pomocnym może się okazać krem na odparzenia, który pomaga skórze zregenerować się i wyzdrowieć. 

Krem na odparzenia z nagietkiem lekarskim Weleda to w pełni naturalne rozwiązanie problemów okolic pieluszkowych maluchów. Opracowany we współpracy z położnymi skutecznie zwalcza stan zapalny, wspomagając zdrowy rozwój młodej skóry.

Te zalecenia odnoszą się również do innych przyczyn odparzeń pieluszkowych, takich jak infekcja żołądkowo-jelitowa, która może niekorzystnie zmienić florę jelitową. Inne przyczyny to ząbkowanie lub trawienie pierwszych kwaskowatych owoców.

Dziecięce kolki i wzdęcia

Jest rzeczą zupełnie normalną, że małym dzieciom zdarzają się niewielkie wzdęcia, którym towarzyszy twardy brzuszek, co powoduje płacz – to jedno z wyzwań, jakie czeka je w nowym środowisku życia. Prawdziwe kolki występują dużo rzadziej. W takich przypadkach brzuszek dziecka staje się twardy i rozdęty, pojawiają się trudności z wypuszczaniem gazów. Często dziecięca kupa pachnie gorzej niż zazwyczaj. W wielu przypadkach przyczyną takiego stanu jest brak tzw. dobrych bakterii ( zwanych też florą bakteryjną lub mikrobiomem) w jelitach. Po przywróceniu równowagi, w czym pomaga karmienie piersią, gazy ustępują lub całkowicie znikają. Istotnym jest, aby karmić piersią na żądanie – może to być co pół godziny, a może co 5 godzin. W końcu karmienie piersią to nie tylko zaspokajanie głodu dziecka, ale również budowanie bliskiej relacji i bezpieczeństwa, a to podstawowe potrzeby życiowe niemowlęcia.    

Masaż niemowlęcego brzuszka pomaga wyciszyć niespokojne dzieci, które zmagają się z problemami z adaptacją w nowym środowisku. Masaż powinien się odbywać z zacisznym miejscu, najlepiej z zastosowaniem olejków, których zbawienne działanie w przypadku bolącego brzuszka jest znane od lat.

Olejek do masażu brzuszka niemowlęcia Weleda, w połączeniu z masażem, może pomóc uwolnić gazy, przynosząc ulgę dziecku. Formuła jest cąłkowicie naturalna i zawiera olejki eteryczne z majeranku, o właściwościach rozgrzewających, a także uspokajające olejki z rumianku i kardamonu. Masując Twoje dziecko możesz zbudować z nim bliską relację, a także wspomóc jego proces trawienia.

Problemy z ząbkowaniem

Gdy u dziecka około szóstego miesiąca życia pojawia się podwyższona temperatura i jest rozdrażnione, powód pojawi się już wkrótce- to pierwszy ząbek! Zanim będzie go można dostrzec, musi przebyć długa drogę w szczęce  i może mu zająć kilka miesięcy, zanim wreszcie się pojawi. Dla organizmu dziecka pojawianie się zębów to spory wysiłek, dlatego w okresie ząbkowania może być ono podatne na przeziębienie, katar i gorączkę.  Czasem nawet system trawienny reaguje na te zmiany i mogą wystąpić podrażnienia okolic pieluszkowych.

Bóle towarzyszące ząbkowaniu nie są chorobą, ale pojawianie się ząbków jest kolejnym etapem w procesie uniezależniania się dziecka od swojej mamy. Na tym etapie mleko mamy powinno być uzupełniane pokarmem bardziej stałym, takim jak kaszka. Podaje się również pierwsze owoce, które dziecko może już rozdrobnić pierwszymi ząbkami. Nie bez przyczyny bóle towarzyszące wyrzynaniu się ząbków  pojawiają się z okresie, gdy dzieci sprawdzają swój zakres ruchu. Pierwsze ząbki pojawiają się  zazwyczaj w okresie, gdy dziecko zaczyna raczkować.

Około 15 miesiąca życia, gdy dzieci zaczynają chodzić, mają już około 8 zębów. Pierwsza faza zdobywania autonomii przypada zazwyczaj na drugo rok życia, gdy dzieci mają już wszystkie ząbki. O zęby naszych najmłodszych warto dbać od chwili, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Profilaktyka zębów dzieci i wpajanie im dobrych nawyków higieny jamy ustnej będą procentowały przez całe życie. Całkowicie naturalny żel do zębów dla dzieci Weleda to produkt, który można stosować od pierwszych ząbków. Przypadkowe połknięcie dawki pasty przez dzieci nie stanowi żadnego zagrożenia dla ich zdrowia. Żel nie zawiera fluoru, jest dobrze tolerowany przez maluchy, co pomaga rodzicom przekonać dzieci do radosnego uczestnictwa w nie zawsze lubianym procesie dbania o ząbki.


Więcej informacji na stronie: weleda.pl

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki