Strona główna » Geny to nie wszystko – konkurs edukacyjny

Geny to nie wszystko – konkurs edukacyjny

Kiedy Twoja rodzina się powiększa, starasz się zapewniać jej nowemu członkowi najlepszą jakość opieki. O dietę dziecka możesz zadbać już od momentu poczęcia, a to, jakie pożywienie będziesz mu dostarczać przez pierwsze 1000 dni życia jest solidną inwestycją w jego przyszłość. Weź udział w konkursie na temat żywienia od pierwszych dni, a dowiesz się więcej!

Czy wiesz, że geny to nie wszystko?

Każdy z nas rodzi się z zestawem cech, które odziedziczyliśmy po rodzicach, i w które nie możemy ingerować. Geny to jednak nie wszystko. Masz duży wpływ na to, czy Twoje dziecko będzie w przyszłości zdrowe i czy będzie się harmonijnie rozwijało. Dlatego już od poczęcia warto zadbać o odpowiedni sposób odżywiania malucha oraz dostarczanie bodźców stymulujących do rozwoju.

Programowanie na przyszłość

To czy preferujemy smak słodki czy słony, czy często miewamy ochotę na niezdrowe jedzenie, czy mamy tendencje do tycia – zależy nie tylko od genów, ale również od tego, jak byliśmy karmieni w początkowym okresie swojego życia. Eksperci podkreślają, że pierwszych 1000 dni życia dziecka jest okresem kluczowym, w którym kształtuje się jego metabolizm i nawyki żywieniowe na całe przyszłe życie. Od regularności posiłków, zróżnicowania diety i dostarczania odpowiedniej ilości składników odżywczych zależy poziom ryzyka wystąpienia u dziecka cukrzycy, otyłości, chorób krążenia czy wad postawy. W tym okresie kształtują się też preferencje smakowe. Skomplikowany proces kształtowania metabolizmu i nabywania właściwych nawyków na przyszłość nazywamy programowaniem żywieniowym we wczesnym okresie życia.

Już od poczęcia

Ten ważny proces odbywa się tylko raz w życiu i rozpoczyna się już w chwili poczęcia. Maluch będąc jeszcze w brzuchu „zjada” przecież wszystko to, co jego mama, a po urodzeniu, za pośrednictwem jej pokarmu, nadal „towarzyszy” mamie we wszystkich posiłkach aż do chwili, gdy zacznie jeść samodzielnie. W tym wczesnym okresie życia jego organizm ma szczególne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, ale też jest bardzo wrażliwy na ich niedobory lub nadmiar.

Razem łatwiej

Chcąc zadbać o zdrową dietę malucha, najlepiej wprowadzić zasady obowiązujące wszystkich członków rodziny. 5 regularnych posiłków w ciągu dnia, odpowiednia ilość warzyw, białka i „dobrych” tłuszczów, zrównoważona dieta – to uniwersalne zalecenia, które warto stosować przez całe życie. Warto zapoznać się też z 6 złotymi zasadami żywienia  na 1000 pierwszych dni. Dorosłym takie odżywianie pomoże odzyskać energię, szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie.

Dla najmłodszych zaś taka dieta to prawdziwa inwestycja w przyszłość. W dodatku 1000 pierwszych dni to najlepszy okres na to, aby z łatwością wprowadzić zasady dobrego odżywiania – raz na zawsze. Pamiętaj: geny to nie wszystko. Zadbaj o przyszłość twojego dziecka.

Sprawdź czy Twoją wiedzę o odżywianiu najmłodszych i wygraj atrakcyjną nagrodę! Zadania konkursowe dostępne są na www.1000dni.pl.

Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki