Przedświąteczny czas może być bardzo stresujący, dlatego warto odpowiednio wcześnie zabrać się za przygotowanie wigilijnej kolacji. Dzięki temu oszczędzicie sobie nerwów, ale też zyskacie czas, który będziecie mogli wykorzystać na celebrowanie chwil z bliskimi. Oto co można zrobić, by w spokoju cieszyć się świętami!
Odpowiedni plan zawsze się przyda! Menu świąteczne można ustalić na długo Wigilią. Kiedy już wybierzecie dania, zastanówcie się, które spośród nich dobrze znoszą przechowywanie i są smaczne po np. po odgrzaniu. Mogą to być potrawy mięsne, mączne, bigos, kapusta z grzybami czy świąteczne ciasta. Stwórzcie szczegółową listę składników i przekalkulujcie, ile mniej więcej zajmie wam przygotowania każdej potrawy. Możliwie najwięcej rzeczy kupcie wcześniej, aby nie tracić czasu na stanie w przedświątecznych kolejkach.
Śledzie – jedna z kluczowych przekąsek świątecznych! Robi się je na mnóstwo sposobów – w oleju, po kaszubsku, ze śmietaną, na słodko, na wytrawnie. Poza smakiem ich niewątpliwym atutem jest też to, że można – a nawet warto – przyrządzić je wcześniej. Przygotowanie śledzi min. ok. 3–5 dni przed Wigilią, pozwoli im dobrze się zamarynować i nabrać smaku. Nie ma przeciwwskazań, by niektóre z nich, wstawić do słoików jeszcze wcześniej. Te w zalewie octowej spokojnie, nawet ok. 2 tygodnie przed świętami, natomiast te w oleju ok. tydzień przed. Pamiętajcie przy tym, by trzymać je w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Jeśli podczas świąt na waszym stole tradycyjnie pojawia się kaczka z jabłkami, mamy dobrą wiadomość! Mięso przeznaczone do pieczenia można zamarynować nawet na kilka dni przed Wigilią. Wydłużenie tego procesu poprawi smak i aromat dania oraz sprawi, że będzie ono soczyste i kruche. Gotowe, doprawione mięsa trzeba przechowywać w chłodnym miejscu, a następnie można upiec dzień przed kolacją i delikatnie podgrzać w dniu podania.
Barszcz czerwony, grzybową czy inne świąteczne zupy na bazie bulionu również dobrze przygotować chwilę wcześniej. Wtedy mają szansę na tzw. „przegryzienie się”. Wymieszane warzywa i przyprawy zdążą nasiąknąć wywarem, dzięki czemu zdąży on nabrać głębokiego smaku. Zupy przechowujemy potem w lodówce lub zamrażamy. W dniu kolacji wystarczy dodać końcowe składniki i podgrzać.
Wiele tradycyjnych wypieków można przygotować lub zacząć przygotowywać znacznie wcześniej! Tradycyjny, składany piernik albo kruche ciasteczka warto upiec kilka tygodni przed świętami, a makowiec czy sernik będą nawet lepsze i bardziej aromatyczne, gdy zrobimy je na parę dni przed Wigilią. Potem wystarczy je odpowiednio przechowywać w chłodnym miejscu.
Część świątecznych dań można zrobić wcześniej i zamrozić. Pierogi, uszka czy inne mączne potrawy będą świetnie smakowały ugotowane zarówno zaraz po ulepieniu, jak i po zamrożeniu. Pamiętajmy, że tego typu wyroby są bardzo czasochłonne, więc ich wcześniejsze przygotowanie znacznie skraca czas spędzony w kuchni tuż przed świętami.
Podczas wybierania świątecznego menu, warto stawiać na potrawy, które nie wymagają częstej kontroli, np. dania jednogarnkowe lub takie, które można piec w rękawie. Skorzystajcie z przepisów na dania na Wigilię i święta Bożego Narodzenia na przepisy.pl, aby przygotować wigilijną kolację z wyprzedzeniem i uniknąć świątecznej gorączki!
Dodaj komentarz