Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To również czas, kiedy w organizmie dochodzi do wielu zmian. Pielęgnacja stosowana w trakcie ciąży oraz kosmetyki po porodzie powinny być dobrane do aktualnych potrzeb skóry, które niejednokrotnie zmieniają się wraz z upływem kolejnych tygodni. Jakie kosmetyki należy włączyć do pielęgnacji, a z których zrezygnować? Czy zmiana pielęgnacji w ciąży zawsze jest konieczna? Jeśli jesteście ciekawe odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy do poniższego wpisu.
Podczas ciąży w ciele kobiety dochodzi do szeregu zmian, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i hormonalnym. Wzrasta poziom hormonów takich jak progesteron, estrogen i relaksyna, co w konsekwencji rzutuje na stan włosów, skóry i paznokci. Wiele kobiet zauważa znaczne przesuszenie skóry oraz jej uwrażliwienie, inne natomiast zaczynają borykać się z trądzikiem i łojotokiem. Zmiany hormonalne mogą prowadzić również do powstania przebarwień oraz melazmy, będących skutkiem nadmiernego gromadzenia się melaniny. Melazma może zniknąć samoistnie po porodzie, jednak może się również utrwalić. Dlatego też zachęcamy do regularnej replikacji filtrów przeciwsłonecznych, które chronią skórę zarówno przed powstaniem przebarwień, jak i przed ich utrwaleniem. Skóry na ciele również nie omijają zmiany, wraz z gwałtownym rozciąganiem się tkanek, szczególnie w okolicy brzucha, ud lub piersi mogą pojawić się rozstępy. W trakcie ciąży, z racji spowolnionego cyklu wypadania włosów, stają się one grubsze i mocniejsze. Jednak po porodzie, gdy hormony wracają do normy, wiele kobiet doświadcza intensywnego wypadania włosów. Nie należy się jednak tym przejmować, gdyż jest to sytuacja przejściowa, która po pewnym okresie ulega normalizacji.
Wybór odpowiednich kosmetyków to częste wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się młode mamy. Tak jak już wspominaliśmy, najefektywniejsza pielęgnacja to ta indywidualnie dobrana. W przypadku gdy chcemy włączyć do pielęgnacji nowe kosmetyki dla kobiet w ciąży, warto zwrócić uwagę na deklaracje producenta odnośnie bezpieczeństwa stosowania produktu przez kobiety w ciąży oraz w trakcie laktacji. Nie zawsze jednak wszystkie kosmetyki bezpieczne w tym okresie posiadają taką deklarację. Marka w takim przypadku zachęca do skontaktowania się z lekarzem prowadzącym ciąże, bądź z lekarzem rodzinnym, który obszernie wyjaśni, czy dany kosmetyk będzie dla nas odpowiedni. Tak samo jest również z pielęgnacją, którą już posiadamy i nie chcemy jej zmieniać. Nie zawsze zachodzi taka potrzeba, jednak zachęcamy do sprawdzenia posiadanych kosmetyków pod względem bezpieczeństwa ich stosowania. W przypadku gdy będziemy musiały wykluczyć pewien produkt, nie należy się jednak zamartwiać. Szeroka gama kosmetyków pozwala nam na wybór zamienników kosmetycznych o zbliżonym działaniu, które są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka.
Podczas ciąży, jak i w okresie karmienia, szczególnie ważne jest unikanie składników kosmetycznych, które mogą okazać się potencjalnie szkodliwe dla mamy oraz dziecka. Z czego więc należy zrezygnować?
W związku z brakiem wykonywania badań na kobietach w ciąży trudno jest stuprocentowo określić bezpieczeństwo danego składnika. Dlatego z racji potencjalnego ryzyka przenikania tych substancji przez skórę, warto rozważyć odstawienie ich na ten czas i powrót do ich stosowania po zakończeniu okresu karmienia piersią. W trakcie ciąży na pewno znajdziemy dla nich alternatywy.
Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja to nie tylko świetne efekty, ale również przyjemność wynikająca z jej stosowania. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu wpisu wybór odpowiednich kosmetyków stanie się o wiele łatwiejszy. Jeśli pielęgnacja w ciąży oraz kosmetyki dla mamy po porodzie to dla Was nadal zagadka, zachęcamy do konsultacji z kosmetolożkami Topestetic, które zgodnie z Waszymi preferencjami dobiorą Wam pielęgnację skrojoną na miarę. Sklep topestetic.pl oferuje darmowe porady kosmetologiczne. Dodatkowo skorzystać z nich można telefonicznie, mailowo oraz poprzez czat siedem dni w tygodniu.
Dodaj komentarz