Niebieskie Pudełko Lifestyle Lifestyle Zdrowie i uroda Jakie suplementy diety warto stosować, by zachować młody wygląd?

Jakie suplementy diety warto stosować, by zachować młody wygląd?

Obok leków, dermokosmetyków, opatrunków i innych materiałów medycznych na półkach aptek można znaleźć suplementy diety. Nie są one produktami farmaceutycznymi w sensie ścisłym, należą do artykułów spożywczych.

Suplementami diety nazywamy skoncentrowane preparaty witamin, minerałów oraz innych substancji i kompleksów odżywczych wytwarzanych i rozprowadzanych w formie umożliwiającej dawkowanie, a więc w postaci tabletek, kapsułek, soków, syropów, drażetek, pastylek, saszetek czy nawet ampułek. Suplementy diety odgrywają istotną rolę na rynku produktów zdrowotnych. Badania wykazały, że już w 2006 roku środki te stanowiły 6% ogółu produktów bez recepty nabywanych w aptekach. Czy zażywanie suplementów diety jest potrzebne? I czy jest konieczne dla zachowania zdrowia?

Zalety suplementów diety

Suplementy mają wiele zalet. Zawarte w nich składniki są naprawdę potrzebne naszym organizmom. Witamina A sprzyja prawidłowemu wzrostowi i rozwojowi organizmu, witaminy z grupy B mają bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy, trawienny i krwionośny. Witamina E, nazywana witaminą młodości, zmniejsza ryzyko uszkodzenia skóry przez promieniowanie UV oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Witamina D3 jest niezbędna w procesie budowy kości i zębów. Witamina C zapobiega zaćmie oraz chorobom układu nerwowego i odpornościowego. Również składniki mineralne i różne substancje pochodzenia naturalnego, np. flawonoidy roślinne, mają duże znaczenie w zapobieganiu chorobom i łagodzeniu ich przebiegu.

Wady suplementów diety

Główną wadą suplementów diety jest to, że w odróżnieniu od leków nie są one dokładnie przebadane pod względem zawartości i skuteczności. Gdy wyrywkowo prowadzi się takie badania, okazuje się, że w porównaniu z lekami wypadają one blado. Zbadano na przykład grupę leków i suplementów zawierających wyciąg z miłorzębu japońskiego. Okazało się, że wszystkie te preparaty istotnie zawierały wyciąg z tej rośliny, ale już zawartość najcenniejszego składnika – kemferolu, tylko w lekach była zadowalająca. Suplementy zawierały go za mało. Oznacza to, że do ich produkcji używano wyciągu gorszej jakości – niestandaryzowanego (źródło: http://www.cza.pl/).

Jak postępować z suplementami?

Nie należy się bać suplementów, bo choć nie są one badane tak jak leki, to są badane tak jak inne środki spożywcze, a więc jest kontrolowana czystość ich linii technologicznych oraz zawartość substancji szkodliwych. Trzeba jednak pamiętać, że suplement w zdecydowanej większości przypadków nie może zastąpić leku. Jeśli mamy stwierdzony przez lekarza lub badanie laboratoryjne niedobór jakichś witamin lub minerałów, lepiej uzupełniać brak lekiem niż suplementem. Jeśli jednak taka sytuacja nie występuje, a uzupełnianie takiego czy innego składnika ma charakter profilaktyczny, korzystniejszy może być wybór suplementu, gdyż obarczony jest mniejszym ryzykiem przedawkowania. Warto jednak pamiętać, że alternatywą dla suplementów jest w takiej sytuacji uzupełnienie diety o produkty zawierające dany składnik. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.aptekapultusk.pl.

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki