Psychologiczne problemy w połogu

Nawet najlepiej przygotowana do porodu kobieta odczuwa lęk o dziecko czy strach przed ewentualnymi komplikacjami okołoporodowymi. Dlatego bezpośrednio po porodzie wszystkie kobiety opanowuje uczucie ulgi, spokoju i szczęścia. Uczucia te pogłębiają nowoczesne sposoby kładzenia noworodka tuż po porodzie na brzuchu matki z możliwością kontaktu skóra do skóry, a nawet pełzania w kierunku brodawki i prób ssania. Matka może czuć ciepło ciała swojego dziecka, może je pogłaskać, przytulić. W ten sposób urealnia się jej najgłębsze pragnienie spełnienia macierzyństwa, gdy wreszcie może dotknąć i zobaczyć swoje dzieciątko. Z drugiej strony jest to najbardziej zgodny z naturą sposób złagodzenia stresu poporodowego dla noworodka. Może on w daszym ciągu być w bliskim kontakcie z matką, nadal słyszeć bicie jej serca, zapoznać się z zapachem jej ciała. Czując miękką, ciepłą skórę matki oraz kojące działanie dotyku jej dłoni jest znacznie mniej przerażony nagłym, całkowitym przerwaniem kontaktu z dotychczasowym środowiskiem. Okazuje to spokojnym, cichutkim odpoczywaniem po trudach przechodzenia przez kanał rodny. Głośny, wykrzywiający twarzyczkę krzyk zostaje zastąpiony kilkoma cichymi piskami związanymi z nagłym rozprężaniem płuc i samodzielnymi oddechami.

Wprowadzenie tzw. porodów rodzinnych stwarzających możliwość czynnego uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu ojcom czy innym bliskim osobom ma przede wszystkim znaczenie pozytywnego wspierania psychicznego rodzącej. Uważa się, że ojcowie, zwłaszcza przygotowani w szkole rodzenia do pomagania swoim partnerkom, mogą odegrać bardzo pomocną rolę nie tylko w czasie porodu, ale również w okresie połogu. Więź rodzinna zadzierzgnięta w trakcie przeżywanego wspólnie porodu i pierwsze chwile po nim, owocują bardziej trwałymi relacjami uczuciowymi nie tylko pomiędzy rodzicami, motywując mężczyznę do bardziej opiekuńczej i partnerskiej postawy, ale także zacieśnia więź ojciec – dziecko.

Wczesny cielesny kontakt matki z nowo narodzonym dzieckiem jest dla niej źródłem niezwykle intensywnych przeżyć. Jest wstępem do opanowania labilności emocjonalnej często towarzyszącej jej przez cały okres ciąży.

Natomiast oddzielenie matki od dziecka i trudności w kontaktowaniu się z nim są bardzo niekorzystne z psychologicznego punktu widzenia. O tym, jak ogromna jest rola psychiki i jak wielkie, często nieuświadomione lęki związane z macierzyństwem, świadczyć mogą depresje, obniżenie nastoju obserwowane w okresie połogu.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona