Strona główna » Niemowlę » Zdrowie » Dobre rady » Zapewniam bezpieczeństwo dziecku od samego początku

Zapewniam bezpieczeństwo dziecku od samego początku

Statystyczna ciąża trwa 280 dni. W tym czasie przygotowujemy się na przyjście na świat maluszka, uczęszczamy do szkoły rodzenia, czytamy książki dotycząc opieki nad niemowlęciem, regularnie konsultujemy się z lekarzem. Na maleństwo, które wkrótce pojawi się w domu, często czeka łóżeczko, zapas pieluszek i pierwsze kaftaniki. Czy jednak to wszystko, o czym powinniśmy pamiętać przed porodem? Jak jeszcze można zapewnić dziecku bezpieczeństwo w pierwszych chwilach jego życia? Co zrobić, aby zapewnić mu, jak najlepszy start?

Pierwsze chwile

Warto wiedzieć, że rozporządzenie ministra zdrowia, znane jako standard okołoporodowy, precyzuje prawa matki i dziecka w zakresie opieki oraz obowiązki opiekującego się nimi personelu medycznego przed, w trakcie i po porodzie. Dokument między innymi gwarantuje wizyty położnej środowiskowej oraz wskazuje terminy szczepień obowiązkowych.

Pierwsze sześć tygodni życia dziecka to czas wzajemnego poznawania się rodziców i noworodka, a dla matki – okres powracania do sprawności po porodzie. O ile dziecko urodziło się w terminie, a pierwsze badania nie wykazały niczego niepokojącego, opiekę medyczną nad noworodkiem obejmuje położna. Standard okołoporodowy gwarantuje młodym mamom co najmniej cztery wizyty patronażowe, podczas których położna ocenia stan matki i dziecka.

Po narodzinach szpital może poinformować położną rodzinną o urodzeniu dziecka i obowiązku wizyty domowej. Warto zawczasu sprawdzić, czy w placówce, w której dziecko ma przyjść na świat, jest to realizowane. Jeśli ustalenie terminów wizyt patronażowych leży w gestii  matki – wtedy po opuszczeniu szpitala należy jak najszybciej zgłosić się w najbliższej przychodni.

Jak wygląda taka wizyta? Zgodnie z zarządzeniem nr 74/2010/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia położna między innymi ocenia stan zdrowia noworodka i relacje rodziny z dzieckiem, wskazuje prawidłowe sposoby karmienia piersią oraz udziela porad, dotyczących opieki i pielęgnacji. Jeśli młoda mama nie czuje się jeszcze pewnie w swojej roli, ma problemy z laktacją, lub nie wie, jak prawidłowo kąpać dziecko, ma prawo domagać się udzielania tego rodzaju pomocy.

Wizyta w przychodni

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku to także realizacja kalendarza szczepień, których terminy określają przepisy Ministerstwa Zdrowia: Główny Inspektor Sanitarny rokrocznie wydaje komunikat w sprawie Programu Szczepień Ochronnych.

Szczepienia ochronne w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka:

  • Pierwsza doba życia – dziecko otrzymuje szczepionkę przeciwgruźliczą oraz pierwszą dawkę zabezpieczenia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B.
  • 2 miesiąc życia (7-8 tydzień) – dziecko otrzymuje drugą dawkę szczepienia przeciwko WZW typu B, pierwszą dawkę szczepienia przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi, pierwszą dawkę przeciwko zakażeniom wywoływanym przez Haemophilius influenzae (pałeczka wywołująca między innymi zapalenie opon mózgowych).
  • 3-4 miesiąc życia – dziecko otrzymuje drugą dawkę szczepienia przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi oraz przeciwko zakażeniom wywoływanym przez Haemophilius influenzae oraz pierwszą dawkę szczepienia przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Bezpieczeństwo rodziny

Wraz z narodzinami dziecka pojawia się często nieznane dotąd uczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka. Radość z przyjścia dziecka na świat niekiedy zostaje przyćmiona lękami i obawami młodych rodziców, dotyczącymi przede wszystkim własnych możliwości: czy podołam wychowaniu dziecka? Czy będę mieć wystarczająco dużo siły, by uczynić jego życie szczęśliwym? Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo dzisiaj i w przyszłości? Chociaż jest jeszcze maleńkie, już teraz spontanicznie planujemy jego przyszłość. Wyobrażamy sobie, kim zostanie, gdy dorośnie i obiecujemy sobie, że zrobimy wszystko, by pomóc mu zrealizować marzenia.

Nie sposób oczywiście przewidzieć każdego wydarzenia, ale wszyscy świeżo upieczeni rodzice już dziś mogą podjąć działania, pozwalające spokojniej patrzeć w przyszłość. Pierwszym krokiem, dopóki dziecko nie ukończy trzeciego miesiąca życia, może być np. przystąpienie do ubezpieczenia „Dla młodych rodziców” oferowanego przez Avivę. Pakiet ubezpieczeniowy obejmuje wypłatę 10 tysięcy złotych w razie śmierci rodzica na skutek nieszczęśliwego wypadku. Wypełniając deklarację ubezpieczeniową, zyskujemy również dodatkowe wsparcie: 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę, rodzice mają możliwość skorzystania z infolinii medycznej.

Kolejny krok to zapewnienie bliskim długoterminowego wsparcia finansowego, połączonego z ubezpieczeniem zdrowia i systematycznym gromadzeniem oszczędności, ułatwiających dziecku lepszy start w dorosłe życie. Wybierając program Pierwszy Krok w Avivie, bez większych wyrzeczeń uda ci się urzeczywistnić jego przyszłe marzenia.

Cytat:

Wraz z narodzinami dziecka pojawia się często nieznane dotąd uczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Tagi: , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki