Zdrowie matki w 6. tygodniu ciąży

Kobieta je sałatkę z miski widelcem

Początki ciąży bywają bardzo różne, więc nie warto oceniać się przez pryzmat koleżanek. Podpowiadamy jakie wczesne objawy ciąży możesz obserwować na tym etapie i jak złagodzić ich uciążliwość.

Mdłości, wymioty, zgaga – ciążowe dolegliwości pokarmowe

U pewnych kobiet już w 6 tygodniu ciąży rozwijają się mdłości i wymioty związane z nadprodukcją hormonów i chroniące matkę przed ewentualnym spożyciem szkodliwych pokarmów – nie dziw się więc, że największą odrazę budzą teraz dania o wyraźnych smakach i zapachach.

Dodatkowym problemem może być już również zgaga, nasilająca się zwłaszcza po spożyciu bardzo słodkich czy tłustych posiłków. Nie jest ona groźna, ale bywa poważnym dyskomfortem, więc staraj się jej nie prowokować.

Jeśli jesteś w 6 tygodniu ciąży, a nie odczuwasz ani mdłości, ani zgagi, to nie bynajmniej nie powód do zmartwienia. Uważaj się raczej za szczęściarę!

Jak zmienia się Twoje ciało?

Szósty tydzień ciąży może zostać niezauważony, zwłaszcza jeśli masz powody, aby czuć się zmęczoną. Warto jednak wiedzieć, że aktywność hormonów powoduje powiększenie macicy, która teraz – pod koniec realnego pierwszego miesiąca ciąży – przypomina rozmiarem mandarynkę. Zmiana ta nie jest jeszcze widoczna jeszcze widoczna na zewnątrz.

Twoja waga nie ma też powodów do zasadniczego wzrostu na tym etapie, a mimo to niektóre kobiety obserwują 2-3 kg więcej, inne zaś chudną. Różnice te wynikają przede wszystkim z diety, ilości przyjmowanych płynów oraz sposobu, w jaki ciało zatrzymuje wodę w tkankach.

Dodatkowo możesz, ale nie musisz zaobserwować: potrzebę częstszego oddawania moczu, obolałość piersi, metaliczny smak w ustach, wahania nastrojów, kolosalne zmęczenie.

Pierwsza wizyta ciążowa

Lekarz prezentuje zdjęcie z ultrasonografii przyszłej matce

 

Między 6. a 8. tyg. ciąży powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa. Diagnostyka obejmuje poza rutynowym badaniem pobranie wymazu z pochwy (cytologia), kontrolę piersi, pomiar ciśnienia, badanie moczu, pełną analizę krwi – m. in. ustalenie grupy krwi (także grupy krwi ojca), WR.

Podczas tej lub następnej wizyty lekarz założy Kartę Przebiegu Ciąży – najważniejszy dokument, który powinnaś zawsze nosić teraz przy sobie.

Instagram
Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona