WODA DLA DZIECKA

Mama i ja

Woda niezbędna jest do poprawnego funkcjonowania organizmu, koncentracji, uczenia się nowych rzeczy i poznawania świata. W przypadku maluchów do odwodnienia dochodzi znacznie szybciej niż u osoby dorosłej. Warto więc, by dziecko od najmłodszych lat miało nawyk jej picia. Jak przekonać do niej malucha?

 

Woda pełni ważną rolę w organizmie każdego z nas, dlatego tak ważne jest jej codzienne uzupełnianie. Stanowi najbardziej naturalny a zarazem potrzebny człowiekowi płyn. Wypełnia aż ¾ naszego organizmu, a w przypadku niemowląt jest to nawet około 80%. Nie zawiera cukru, kalorii ani żadnych ulepszaczy smaku, jedyne co za sobą niesie to cenne składniki mineralne. W przypadku dzieci może być ona podawana już od szóstego miesiąca życia. Regularne nawadnianie nie tylko pozytywnie wpływa na nasze pociechy, ale też wyrabia w nich nawyk zaspokajania pragnienia wodą, a nie słodzonymi napojami. Większość mam zastanawia się jednak nad tym na jaką wodę warto postawić. Jest to słuszne pytanie, gdyż woda odpowiednia dla dorosłych nie zawsze będzie najlepszym wyborem dla dzieci.

Mit popularnej kranówki

Krąży opinia, że dzieciom a nawet niemowlętom bez obaw można podawać tzw. kranówkę. Nie jest to prawdą i zazwyczaj nie nadaje się ona do bezpośredniego podawania maluszkom. Ze względu na zawarty w niej chlor i związki ołowiu nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla najmłodszych. Obecność tych pierwiastków chemicznych może skutkować podrażnieniem delikatnego układu pokarmowego. Dodatkowo, jej skład mineralny również nie jest prawidłowy dla maluchów, a zanieczyszczenia pochodzące z instalacji wodociągowej występują nawet wtedy, gdy założony zostanie filtr.

Woda dla dziecka

Najwłaściwszym wyborem dla maluszka będzie woda źródlana, najlepiej niskozmineralizowana. Taka wersja, posiadająca zbilansowany skład mineralny i obniżoną zawartość sodu, nadaje się nie tylko do bezpośredniego podawania, ale także stanowi doskonałą bazę do przygotowywania pokarmów. Świetnie sprawdzi się tu woda źródlana przeznaczona specjalnie dla dzieci, jak na przykład Mama i Ja. Warto pamiętać, że woda powinna być świeża i spożyta w ciągu 48 godzin po otwarciu. 

Czym skorupka za młodu…

Dobre nawyki najlepiej kształtować od najmłodszych lat. Im wcześniej dziecko oswoi się ze smakiem wody, tym lepiej. Jeśli przyzwyczaimy malucha do słodkich soczków ciężko będzie przekonać go, że woda to lepszy wybór. Dlatego też warto podawać wodę jako pierwszy napój, wpływając w ten sposób na upodobania smakowe naszych pociech. Pamiętajmy jednak, by była ona składem dopasowana do wieku, czyli najlepiej niegazowana, źródlana, o niskim stopniu mineralizacji i niewielkiej zawartości sodu.

Przykład idzie z góry

Dzieci wpatrzone są w swoich rodziców i naśladują ich zachowania. Nie można wymagać od malucha, żeby sam sięgał po wodę w sytuacji, w której rodzice do posiłku popijają kolorowe napoje gazowane. Jeśli Twoje dziecko zobaczy, że Ty pijesz wodę, samo chętniej będzie z niej korzystać.

Woda nie musi być nudna

Jest przezroczysta, a co za tym idzie – niezbyt ciekawa. Jak więc uatrakcyjnić picie wody? Zróbcie z tego specjalny rytuał. Jeśli Twoje dziecko lubi malować, pozwól mu na malowanie lub oklejanie butelki. Zainwestuj w kolorowe kubeczki z ulubionymi bohaterami z bajek. Ciekawą propozycją na spacery jest woda Mama i Ja mini ozdobiona kolorowymi etykietami z postaciami z morskich głębinJeśli Twoja pociecha zacznie kojarzyć picie wody z czymś fajnym, sama będzie się o nią upominać.

Smak z natury

Jeśli maluch jest wyjątkowo uparty i niestrudzenie stawia opór wodzie, możesz wrzucić do niej kilka plasterków jego ulubionego owocu np. truskawki czy cytryny. Urozmaici to jej smak, a przy tym nie wpłynie negatywnie na jej właściwości.

Brak wyboru to też wybór

Jeśli w domu nie będzie innego wyboru, chcąc nie chcąc, dziecko sięgnie po wodę. Pozbądź się z domu wszystkich słodkich napoi. Ten krok może wydawać się radykalny, ale dla niektórych małych uparciuchów może być jedyną opcją zaprzyjaźnienia się z wodą.

Dostępność to podstawa

Ważne jest, by woda zawsze była w domu. Jeśli szkrab poprosi o nią, a my nie będziemy w stanie mu jej dać, nasz plan wychowawczy może legnąć w gruzach. Aby być zabezpieczonym, upewnij się, że w domu zawsze znajduje się zgrzewka wody. Dodatkowo, warto stawiać niewielką buteleczkę lub kubek w zasięgu ręki dziecka, tak aby mogło po nią sięgnąć, kiedy tylko będzie miało na to ochotę.

Każdy lubi być chwalony

Jeśli dziecko zacznie stosować się do Twoich zaleceń, chwal je za każdym razem, gdy zdecyduje się napić wody. Pochwała to podstawowe źródło motywacji, a gdy pochodzi od autorytetu jakim jest rodzic, motywuje tym bardziej.

To tylko kilka przykładów, ale nikt nie zna dziecka lepiej od rodzica. Sam musisz sprawdzić, która z metod najlepiej pasować będzie do Twojej pociechy. Jedno jest pewne – wykreowanie u malucha  nawyku picia wody przyniesie długofalowe korzyści.

 

 

 

 

 

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki