Strona główna » Cała prawda o usypianiu dziecka

Cała prawda o usypianiu dziecka

śpiące niemowlę

Na co najczęściej narzekają świeżo upieczeni rodzice? Na brak snu. Marzysz o tym, by maluszek przespał całą noc, a Ty wraz z nim. Tymczasem karmisz piersią i co 2 godziny zrywasz się na równe nogi, gdy dziecko płaczem domaga się kolejnej porcji. Sfrustrowana rozmawiasz z koleżanką, a ona chwali się, że jej bobas śpi jak suseł. Zamiast wpadać w panikę, że robisz coś nie tak, przeczytaj nasz artykuł. Rozprawiamy się ze wszystkimi mitami na temat usypiania niemowląt i dajemy Ci praktyczne porady, byś razem z maluszkiem mogła liczyć na spokojny sen.

Dlaczego niemowlę budzi się w nocy?

Wbrew pozorom dziecko budzi się w nocy nie dlatego, żeby wykończyć już i tak zmordowanych rodziców. Wybudzanie się dziecka może być spowodowane całą masą czynników, z których najważniejszy jest ten – sen dziecka jest zupełnie inny niż sen osoby dorosłej. Po pierwsze, aż do 3. miesiąca życia niemowlę nie odróżnia dnia od nocy. Po drugie, jego fazy snu przewidują wybudzenia co mniej więcej godzinę. Jeśli dziecko po wybudzeniu nie potrafi samo zasnąć lub odczuwa dyskomfort, zasygnalizuje to płaczem.

Budzenie się dziecka w nocy to także sygnał głodu. Niemowlę ma mały żołądek, który wymaga częstego podawania niewielkich porcji jedzenia. Dziecko budzi się także z powodu nieodpowiedniej temperatury, brudnej pieluszki, zatkanego noska, braku poczucia bezpieczeństwa, bólu spowodowanego ząbkowaniem. Tę listę można by rozszerzać w nieskończoność. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zrozumieć, że wybudzanie się niemowlęcia jest zupełnie naturalne, a jego płacz to sposób komunikacji z rodzicem.

śpiący na łóżku chłopiec w niebieskiej piżamie

Czy dzieci karmione mlekiem modyfikowanym śpią lepiej?

Na forach dyskusyjnych często można spotkać opinie mam, jakoby karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym gwarantowało nieprzerwany, 8-godzinny sen. Czy rzeczywiście podawanie sztucznej mieszanki może mieć wpływ na sen dziecka? Tak, ale nie do końca pozytywny. Już wyjaśniamy.

Mleko modyfikowane jest gorzej przyswajane przez organizm dziecka niż mleko mamy, między innymi dlatego, że zawiera więcej tłuszczów. Maluszek potrzebuje więc więcej czasu, by ten pokarm strawić, a przez to nie wybudza się tak często z głodu. Mleko modyfikowane nie poprawia ani jakości ani długości snu dziecka.

Z kolei mleko mamy maluszek jest w stanie strawić doskonale, przez co budzi się częściej i domaga się kolejnej porcji pokarmu. Nie da się przecenić pozytywnych właściwości tego pokarmu: wzmacnia odporność niemowlęcia, chroni je przed chorobami i zawiera niezbędne dla jego zdrowia składniki. Dodatkowo dzięki temu, że maluszek karmiony mlekiem mamy budzi się częściej, jest mniej narażony na ryzyko śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Czy istnieją sekretne sposoby na usypanie niemowlęcia?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „Jak usypiać niemowlę”, by zasypała nas lawina porad i sekretnych sposobów, jak sprawić, by dziecko przespało całą noc. Niestety, większość rad i wskazówek, jakie znajdziemy, może nie być zgodnych z naszym podejściem do macierzyństwa.

Co sądzicie na przykład o pozwalaniu dziecku, by się wypłakało? Annete Kast-Zahn, autorka książki „Każde dziecko może nauczyć się spać”, twierdzi, że to działa. Przekonuje, by zostawić dziecko w łóżeczku i nie reagować od razu, gdy płacze. Radzi, by stopniowo zwiększać ilość czasu, po którym wejdziemy do pokoju i uspokoimy malucha.

Zimny chów i usypianie dziecka z zegarkiem w ręku do Ciebie nie przemawia? I słusznie. Niemowlę pozostawione samo sobie i płaczące w pustym pokoju nie jest w stanie poczuć się bezpiecznie. W efekcie jego organizm wydziela hormony stresu, które mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu i groźnych zmian w mózgu dziecka – szczególnie, jeśli nagminnie stosujemy tego typu sposoby usypiania niemowlęcia.

niemowlę śpiące z pluszakiem

Co zrobić, by niemowlę lepiej spało?

Na szczęście są naturalne sposoby na to, by dziecko zasypiało z łatwością i spało lepiej. Skorzystaj z naszych porad i ciesz się spokojnym snem, swoim i maluszka!

  • Obserwuj dziecko – badania amerykańskich naukowców, o których można przeczytać na portalu Mataja.pl, wykazują, że każde dziecko ma indywidualny zegar biologiczny, a więc robi się senne o różnych porach. Wszystko zależy od wydzielania się melatoniny, hormonu, który powoduje senność. To oznacza, że nie każde dziecko da się położyć spać o godzinie 19:00. Obserwuj, jakie sygnały zmęczenia i senności daje Twoje dziecko i dostosuj porę zasypiania do jego preferencji.
  • Ustal granice – maluch musi poczuć różnicę pomiędzy drzemkami w ciągu dnia a snem w nocy. Noc to spanie w ciemności i ciszy. W dzień z kolei do pokoiku śpiącego niemowlęcia powinno dochodzić światło. Życie w domu też powinno toczyć się normalnie. Aby nie rozregulować zegara biologicznego, ostatnią drzemkę w ciągu dnia zrób wczesnym popołudniem.
  • Wyznacz stały rytm dnia – postaraj się wprowadzić stałe pory karmienia, zabawy, drzemek w ciągu dnia i usypiania i się ich trzymaj. Dzięki temu już po kilku dniach Twój maluszek będzie się robił senny o tej samej porze i nie będzie miał problemów z zaśnięciem.
  • Pamiętaj o wieczornych rytuałach – przed snem zadbaj o wyciszenie niemowlęcia. Wykąp je w ciepłej wodzie, wymasuj smarując kremem, ubierz w piżamkę, nakarm i przytul. Zadbaj także o to, by wcześniej wywietrzyć pokój. Najlepsza temperatura do spania to od 18 do 22 stopni Celsjusza.

Czy spanie razem z dzieckiem to dobry pomysł?

Jak najbardziej, szczególnie jeśli karmisz piersią. Wspólne spanie to także okazja dla zapracowanych rodziców, by spędzić z maluszkiem więcej czasu i być blisko niego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł o zaletach spania razem z dzieckiem.

Źródła: poradnikzdrowie.pl, mataja.pl, portal.abczdrowie.pl, dziecisawazne.pl

A jak wygląda u Was usypianie dzieci? Macie swoje sprawdzone sposoby? Koniecznie napiszcie w komentarzach!

 

 

Korzyści z dołączenia do społeczności Niebieskiego Pudełka

 

 

Instagram
Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcelek 7 tygodni. Karmie piersią i od urodzenia przesypia mi prawie całą noc. Usypia przy piersi tak ok 20tej i wtedy kładę go do łóżeczka, następną pobudke mam pomiędzy 4.30 a 5.30. Na wadze przybiera książkowo bo 1100g w 6 tygodni. Myśle że jego długi sen to zasługa też tego że w dzień żyjemy normalnie, gra telewizor czy radio, rozmawiamy normalnym tonem, poprostu normalnie funkcjonujemy więc Nasz Marcelek łapie tylko drzemki, nie śpi głębokim snem. Wieczorem podczas ostatniego karmienia wszystko cichnie i wtedy synuś może so ie spokojnie usnąć.

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki