Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Poród Czy bać się kleszczy i próżnociągu w czasie porodu?

Czy bać się kleszczy i próżnociągu w czasie porodu?

Niektóre zabiegi położnicze, jak tzw. kleszcze czy próżniociąg, cieszą się złą sławą ze względu na stwierdzane czasami nieprawidłowości u dzieci urodzonych w ten sposób. Jednak warto wiedzieć, że ich przyczyną najczęściej nie jest sam zabieg, lecz zaistniałe wcześniej zagrożenia, które zmuszają do takiego postępowania. Dotyczy to także cięcia cesarskiego, jeżeli wykonywane jest w sytuacji nagłego niebezpieczeństwa.

Kleszcze składają się z dwóch dopasowanych kształtem łyżek, które zakłada się wokół główki dziecka. Zamiast kleszczy można zastosować próżniociąg położniczy – do główki zostaje przyssana poprzez wytworzone podciśnienie metalowa lub plastikowa przyssawka. Oba narzędzia umożliwiają szybkie urodzenie główki dziecka. Zabiegi te podejmuje się w celu ratowania życia dziecka lub zapobiegnięcia jego ciężkim uszkodzeniom. Wykonuje się je w II okresie porodu, pod warunkiem, że główka znajduje się dostatecznie nisko w kanale rodnym.
Pamiętaj, że zabiegi położnicze stosuje się wyłącznie w sytuacjach, gdy ich  niewykonanie groziłoby poważnymi powikłaniami dla matki i dziecka.

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona