Niebieskie Pudełko Lifestyle Lifestyle Prawo, praca i zasiłki Gdy samotne rodzicielstwo pojawia się znienacka

Gdy samotne rodzicielstwo pojawia się znienacka

Przyjście na świat dziecka to moment, w którym zazwyczaj rodzice podejmują wspólny trud wychowania, stając się dla siebie wzajemnym oparciem. Niestety nie w każdym przypadku można liczyć na partnera. Samotne rodzicielstwo nie należy do wyjątków, a rodzina niepełna, choć równie wartościowa, boryka się z trudnościami rozmaitej natury. Jak samotne rodzicielstwo uczynić łatwiejszym? Przed czym można się zabezpieczyć, a co warto ubezpieczyć?

Według Rocznika Demograficznego 2013 opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, w roku 2013 nastąpiły w Polsce 64 432 rozwody, a z małżeństw rozwiedzionych pozostaje 54 026 dzieci. W większości przypadków zostały one powierzone pod opiekę matce, a tylko w nielicznych ojcu. Zdarza się, że to nie separacja czy rozwód, ale śmierć jednego z partnerów powoduje, że dziecko traci opiekuna. Z raportu sporządzonego przez Ośrodek Badań Społecznych SONDA wynika, że w 13,9% przypadków rodziny niepełnej przyczyną jest śmierć partnera lub współmałżonka. W takiej sytuacji rodzic, postawiony przed koniecznością samotnego macierzyństwa lub ojcostwa, jest zazwyczaj jedyną osobą w życiu dziecka, która może zapewnić mu byt. Biorąc pod uwagę politykę społeczną państwa i wsparcie ekonomiczne, na jakie może liczyć rodzina, jednym z głównych problemów samotnego macierzyństwa lub tacierzyństwa jest pogorszenie się sytuacji ekonomicznej. Według raportu Koszty wychowania dzieci w Polsce 2012, przygotowanego w Centrum im. Adama Smitha, za wychowanie dziecka do 20 roku życia płacimy średnio 176 tysięcy złotych.

Mama sama

Szczególnie trudne może być samotne wychowywanie dziecka zaraz po jego urodzeniu. Z wielu względów to kobieta w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia w kwestiach opieki nad nim jest niezastąpiona. Sama również musi wydobrzeć po trudach porodu, a to komplikuje szybki powrót do pracy i poświęcenie się karierze, czy zarabianiu pieniędzy. Często już złe samopoczucie w trakcie ciąży sprawia, że przerwa zawodowa się wydłuża.

Samotny mężczyzna, wychowujący dziecko to rzadsza w polskiej rzeczywistości sytuacja, jednak nadal prawdopodobna i równie trudna, gdy ojciec zostaje sam z małym dzieckiem. Opieka nad potomkiem i domem nie jest łatwa do pogodzenia z pracą zawodową szczególnie w sytuacji, gdy samotny ojciec nie może liczyć na pomoc rodziny. Co zatem mogą zrobić młodzi rodzice, aby zabezpieczyć swoje dziecko finansowo już w pierwszych miesiącach życia?  

Realnym wsparciem finansowym może być ubezpieczenie na życie, np. Nowa Perspektywa oferowana przez Avivę, które zapewnienia dziecku środki na wypadek śmierci opiekuna.

Ile kosztuje niemowlę?

Czy rzeczywiście samotne rodzicielstwo jest ekonomicznym wyzwaniem? Koszt miesięczny utrzymania niemowlęcia wynosi około 600 do 800 złotych. Sporym wydatkiem jest konieczność zakupu mleka modyfikowanego – w skali miesiąca 150 do 200 zł, pieluch jednorazowych – 150 zł, ubranek, z których dziecko szybko wyrasta – 150 zł, atestowanych kosmetyków dla niemowlęcia – 100 zł. Doliczyć musimy koszty innych produktów i akcesoriów (proszek do prania, butelki, smoczki, etc.). Niekiedy pojawiają się dodatkowe wydatki, jak w przypadku choroby dziecka, gdy rodzic musi liczyć się z koniecznością opłacenia nadgodzin opiekunce. Wizyta w prywatnym gabinecie lekarskim to kolejny koszt rzędu 100-150 złotych. Tym sposobem może okazać się, że wydatki na dziecko wielokrotnie przekraczają pierwotnie zaplanowany budżet.

Ubezpieczenie Nowa Perspektywa gwarantuje ubezpieczenie życia, połączone z możliwością inwestowania. Świadczenie może zostać rozszerzone o szereg umów dodatkowych, na przykład o Pakiet Medyczny „Bądź Zdrów”, zapewniający szybki dostęp do lekarzy specjalistów, w tym lekarza pediatry (w wersji rodzinnej tego ubezpieczenia).

Niezależnie od tego, czy z problemem samotnego rodzicielstwa ma zmierzyć się  ojciec czy matka, wymaga on zmian w dotychczasowym trybie życia i nabycia umiejętności radzenia sobie w momentach kryzysowych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której późnym wieczorem potrzebujemy interwencji lekarza – zwichnięty palec boli i wymaga nastawienia. Dodatkowo, konieczność obudzenia i zabrania ze sobą malucha i wielogodzinne oczekiwanie na pomoc pogłębiają powstały stres. W tego typu przypadkach możliwość uzyskania szybkiej, skutecznej pomocy jest naprawdę bezcenna, a dostęp do niej mogą nam zapewnić właśnie produkty ubezpieczeniowe.

W ramach ubezpieczenia Nowa Perspektywa istnieje także możliwość rozszerzenia zakresu umowy o Ubezpieczenie niezdolności do Pracy. Co wyjątkowe na polskim rynku, wsparcie finansowe przysługuje nie tylko w sytuacji, gdy niezdolność jest skutkiem wypadku, ale również chorób. Przed wieloma niespodziewanymi wydarzeniami nie sposób się zabezpieczyć… ale zawsze dobrze jest się ubezpieczyć. Ubezpieczenie w razie śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku dostępne jako rozszerzenie ubezpieczenia Nowa Perspektywa to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek śmierci spowodowanej wypadkiem. Stając po śmierci współmałżonka przed koniecznością samotnego wychowywania dziecka, oprócz świadczenia z tytułu ubezpieczenia na życie, otrzymamy dodatkową kwotę pieniędzy. Możliwość otrzymania wsparcia finansowego czyni rodzicielstwo spokojniejszym, a zminimalizowanie lęków o brak środków do życia pozwala jeszcze bardziej cieszyć się z nowej roli – młodego rodzica.

Cytat:

rodzic, postawiony przed koniecznością samotnego macierzyństwa lub ojcostwa, jest zazwyczaj jedyną osobą w życiu dziecka, która może zapewnić mu byt.

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki