Kąpiel małego dziecka dla świeżo upieczonych rodziców często jest stresującą czynnością. Dodatkowo, jeśli dziecko ma problemy skórne, wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniego doboru kosmetyków.
Jakich podstawowych błędów powinniście unikać oraz jak pielęgnować skórę dziecka, aby była w jak najlepszej kondycji? Oto kilka wskazówek.
Podczas kąpieli dziecka ważnych jest kilka podstawowych zasad, obowiązujących w przypadku każdego malucha niezależnie od problemów ze skórą. Przygotowując kąpiel, zwróć uwagę na temperaturę w pomieszczeniu – powinna wynosić około 23-24 stopnie Celsjusza. Bardzo istotnym elementem jest także temperatura wody – dermatolodzy zalecają, aby była zbliżona do temperatury ciała i wynosiła około 37 stopni Celsjusza.
Na początku lepiej mierzyć temperaturę wody termometrem, gdyż sprawdzanie jej na własnej skórze może okazać się niemiarodajne. Dorośli są mniej wrażliwi na temperatury niż małe dzieci, niemniej, jednak jeśli nie dysponujesz odpowiednim termometrem, możesz sprawdzić wodę przedramieniem lub łokciem. Jeśli nie czujesz wyraźnego ciepła lub chłodu, to temperatura jest odpowiednia.
Kąpiel nie powinna być dłuższa niż 10 minut, aby woda w wanience nie wystygła. Do mycia używaj delikatnych kosmetyków, przeznaczonych dla dzieci, niezawierających mydła i SLS. Dobrym rozwiązaniem są syndety – czyli syntetyczne detergenty, które nie zawierają mydła, a ich odczyn pH jest zbliżony do pH skóry. Oczywiście doskonałym rozwiązaniem są również naturalne substancje myjące w postaci delikatnych glukozydów roślinnych, które znajdziesz w Emulsji do mycia Humitopic Baby. Jeśli skóra dziecka jest sucha, atopowa warto skrócić czas kąpieli do 5 minut, a na ostatnie 2 minuty do wody można dodać niewielką ilość olejku do kąpieli, który ma pomóc złagodzić zmiany i nawilżyć. Dla skóry z problemami warto wybrać emolienty, których działanie różni się od zwykłych kosmetyków dla dzieci. Ich zadaniem oprócz skutecznego usunięcia zabrudzeń jest też natłuszczenie i ukojenie skóry.
Oprócz w specjalnych dermokosmetykach dzieci można również kąpać w krochmalu, płatkach owsianych czy siemieniu lnianym. Takie kąpiele łagodzą podrażnienia, delikatnie pielęgnują skórę i pomagają załagodzić swędzenie oraz zaczerwienienia.
Do kąpieli nie używaj gąbek czy syntetycznych myjek. Stają się one siedliskami bakterii i grzybów. Maluszka najlepiej umyć dłonią. Jeśli jednak koniecznie chcesz użyć myjki, wybierz taką, którą możesz wrzucić do pralki i wyprać w wysokiej temperaturze.
Po kąpieli przychodzi czas na osuszenie i zabezpieczenie skóry dziecka. Używaj do tego ręczników z naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się bambusowe, bawełniane lub bawełniane z domieszką włókien bambusowych. Godną rozważenia propozycją są również ręczniki z modalu. Są chłonne, ale i delikatne. Warto wybierać ręczniki niebarwione, które można prać w wysokich temperaturach. Dzieci należy wycierać bez pocierania, delikatnie przykładając ręcznik do ciała. Pocieranie, zwłaszcza intensywne, może niepotrzebnie podrażnić delikatną skórę, zwłaszcza dotkniętą zmianami. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszystkie fałdy i zgięcia, bo zbierająca się tam wilgoć może powodować podrażnienia czy nawet odparzenia.
Po dokładnym, ale delikatnym osuszeniu skóry dziecka, powinno zastosować się preparaty natłuszczająco-nawilżające. Oczywiście, bezwzględnie dotyczy to dzieci dotkniętych AZS. U dzieci ze skórą zdrową, nieprzesuszoną nie ma potrzeby rutynowego stosowania środków pielęgnacyjnych – jednak powszechnie wiadomo, jak ważny jest dotyk dla naszego dziecka. Delikatny masaż z użyciem kosmetyków stanowi nieodzowny element prawidłowego rozwoju dziecka.
Preparat warto rozgrzać w dłoniach przed kontaktem ze skórą maluszka oraz delikatnie wmasować w jeszcze wilgotną skórę. Oprócz wspomnianego wcześniej pozytywnego wpływu na rozwój psychofizyczny, preparat lepiej się wchłonie oraz zabezpieczy skórę przed transepidermalną ucieczką wody z naskórka.
Wybierając preparaty do pielęgnacji, pamiętaj, że skóra maleństwa różni się od skóry dorosłego człowieka.
Po pierwsze – zwróć uwagę na wiek, od którego dany preparat można stosować, po drugie – przeanalizuj skład. Najlepszym początkowym wyborem będą kosmetyki dedykowane od 1. dnia życia tak jak innowacyjne kosmetyki Humitopic Baby. Najlepiej unikać kosmetyków, w których składzie znajdują się silne detergenty, konserwanty z grupy donorów formaldehydu, kompozycje zapachowe.
Okazuje się, że nie trzeba tego robić codziennie. Lekarze sugerują nawet interwał czasowy dwóch – trzech dni, pod warunkiem zachowania odpowiedniej pielęgnacji okołopieluszkowej. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz stanu skóry dziecka.
Pomimo odmiennych zaleceń specjalistów dotyczących częstotliwości kąpieli i czasu jej trwania, bardzo istotne jest, aby, zwłaszcza w przypadku dzieci z problemami skórnymi takimi jak AZS, kąpiele te były przeprowadzane prawidłowo. Właściwe oczyszczanie skóry, tak by uniknąć dodatkowych zaburzeń bariery skórnej, nasilenia objawów oraz ułatwienia namnażania bakterii jest równie ważne jak zabezpieczenie jej po kąpieli. Zastosowany tuż po kąpieli odpowiedni kosmetyk pozwoli zmniejszyć ucieczkę wody z naskórka, zmniejszy suchość skóry oraz jej podrażnienia.
Dodaj komentarz