Czy wiecie, że dzieci, które dużo malują i regularnie się bawią, szybciej i lepiej się uczą, nabywają umiejętności współpracy, empatii, lepiej panują nad emocjami, są bardziej sprawne manualnie i… Spokojniejsze? Zalet tych jest jeszcze dużo więcej, więc jedną z najważniejszych misji rodzica powinna stać się zabawa z dzieckiem. Pamiętajmy jednak, że zabawa ta musi być urozmaicona i musi wykorzystywać różne przedmioty i techniki.

Czerwony, zielony… tęczowy!

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w rozwoju naszych dzieci pełnią kolory, a co za tym idzie… Kolorowanki! Wrażliwość na barwy, zwana często „poczuciem koloru”, jest w dużej mierze cechą wrodzoną i wpływa na rozwój w podobny sposób, co edukacja muzyczna. Młodszym dzieciom możemy sami robić kolorowanki (rysując ciemniejszą kreską kontury danego kształtu). Starsze dzieci ucieszą się z kolorowanki do druku z ulubioną postacią z bajki. Zachęćmy także nasze pociechy do eksperymentowania z kolorami, kopiowania, ale i tworzenia własnego fantazyjnego świata. Udowodniono, że mniejsze dzieci wybierają często ciepłe i pastelowe kolory, starsze zaś szukają barw kontrastowych, więc… Pozwólmy im malować tak, jak chcą i nie przejmujmy się, że babcia ma zielone włosy, a tata posiada usta w odcieniach błękitu czy fioletu.

Jak się bawić, jak się uczyć?

kolorowanki dla dzieci, gry dla dzieciWszystkie gry dla dzieci, podobnie jak i zabawy dla dzieci sprawiają, że w przyszłości będzie im po prostu łatwiej! Pierwsze klocki, układanki, kolorowanki – poprawiają motorykę i przygotowują nasze dziecko do szkoły (tak, tak – sprawne paluszki to szybsza nauka pisania, bystre oko – szybsze czytanie i uczenie się). Puzzle uczą logicznego myślenia, cierpliwości i kojarzenia elementów. Klocki rozwijają kreatywność i poprawiają motorykę ręki, kolorowanki uczą staranności. Są też dobrym wyznacznikiem w obserwacji rozwoju naszego dziecka (domykanie koła, niewychodzenie za linię – postępy świadczą o tym, że maluch rozwija się prawidłowo!). Wbrew pozorom koordynacji ręka – oko dzieci uczą się także poprzez operowanie myszką i klawiaturą do komputera. Nie warto zatem zabraniać dzieciom kontaktu z naszym laptopem, ale warto pamiętać, że dziecko przed komputerem nie powinno spędzać więcej niż pół godziny dziennie i to nie codziennie. Pamiętajmy też, że to my, rodzice, wybieramy dla naszej pociechy strony, które pozbawione są przemocy i na których nasze dziecko znajdzie naprawdę wartościowe i ciekawe treści edukacyjne, dostosowane do swojego wieku. Gry dla dzieci uczą i bawią – warto zatem spędzać czas z dzieckiem i wspólnie znaleźć zabawy, które wniosą dużo śmiechu do naszego życia.

Tagi: , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

swieta racja dziecko które bawi się z rodzicem jest szczęśliwsze i bardziej bezpiecznie się czuje

Forum

Forum
Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki