Niebieskie Pudełko Przedszkole Nauka i zabawa Gry i zabawy Modelarstwo – nauka poprzez zabawę

Modelarstwo – nauka poprzez zabawę

Jak zachęcić dziecko, żeby przestało spędzać tak dużo czasu przed komputerem grając w gry, które nie do końca są dla niego odpowiednie? Zaproponować mu ciekawą alternatywę, jakieś hobby, które go wciągnie i pochłonie.

Dobrym pomysłem może być sklejanie modeli. Takie hobby powinno zainteresować chłopców w każdym wieku. Aby nie zniechęcić malucha warto zacząć od niewielkich i mniej wymagających modeli. Z czasem,w miarę gdy maluch będzie nabierał umiejętności może stawiać poprzeczkę coraz wyżej.

Ważne aby od samego początku młodemu modelarzowi towarzyszył mentor – nauczyciel, który krok po kroku wtajemniczy go w sklejanie modeli, pomoże w wyborze odpowiedniego modelu, w razie konieczności pomoże podczas sklejania czy malowania. Nauczycielem może być tato lub dziadek.

Zanim przystąpimy do dzieła warto zainteresować dziecko modelem, nad którym będzie pracować. Warto poszukać informacji i fotografii w książkach oraz na stronach internetowych. Opisy i zdjęcia modelu pomogą maluchowi nie tylko w pracy nad nim, ale także ułatwią przyswajanie wiedzy z zakresu historii czy wojskowości. Będzie ona potrzeba, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać jak najwierniejszy obraz pierwowzoru samolotu, czołgu czy innego modelu.

Tworząc model krok po kroku dzieciaki mają okazję zapoznać się z jego budową, ale także historią powstania czy walk w jakich był wykorzystywany.

Sklejanie modeli pozwala zrozumieć dzieciakom jak ważna jest precyzja, cierpliwość czy dbałość o szczegóły. Dzięki klejeniu maleńkich elementów dzieciaki uczą się, że na końcowy efekt składa się ciężka praca na każdym etapie składania modelu. Klejenie niewielkich elementów może być świetnym ćwiczeniem dla dzieciaków, mającym problemy z koncentracją, pomagając im skupić uwagę na jednej rzeczy.

Modelarstwo to także hobby pozwalające na wykształcenie odpowiednich umiejętności interpersonalnych. Wspólna praca dziadka czy ojca z wnukiem lub synem pozwala rozwijać umiejętności pracy w grupie, podkreślając, że na sukces często składa się wspólna praca kilku osób.

Jeśli dziecku spodoba się sklejanie modeli prawdopodobnie będzie rozwijało hobby już w dorosłym życiu, przekazując z czasem swoje umiejętności własnym dzieciom.

Tagi: , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki