Strona główna » Małe dziecko » Dobre rady » Nowy członek rodziny czyli niania wkracza do akcji

Nowy członek rodziny czyli niania wkracza do akcji

Pojawienie się niani to ważne wydarzenie dla wszystkich domowników. Niania to wyjątkowa osoba, która jest jednocześnie pracownikiem i członkiem rodziny. Kilkuletnie dzieci zazwyczaj mianują ją ciocią. Od chwili podjęcia pracy niania będzie przebywała w naszym domu kilka do kilkunastu godzin dziennie, dlatego by wszystko przebiegało gładko warto przed podjęciem przez nianię pracy w pełnym wymiarze pokusić się o okres adaptacyjny.

Kto najbardziej potrzebuje okresu adaptacyjnego?

Najwięcej czasu na oswojenie się ze zmianami potrzebuje dziecko. Małe dzieci często nie potrafią uzewnętrzniać swoich emocji, co nie oznacza, że nie przeżywają mocno tego co się wokół nich dzieje. Dlatego ważne jest, by zmiany w życiu dziecka zachodziły płynnie i niezauważalnie. Byłoby najlepiej gdyby niania zaczęła odwiedzać dziecko na kilka tygodni przed faktycznym podjęciem pracy. Na początku może zostawać sam na sam z dzieckiem kilka do kilkunastu minut, a mama w tym czasie wychodzi do innego pomieszczenia. Po niedługim czasie dziecko będzie domagało się jej powrotu. Zadaniem niani jest starać się zabawić dziecko tak, by okres nieobecności mamy mógł się stale wydłużać. Jeśli dziecko codziennie widzi w domu tę samą osobę to z czasem zacznie traktować ją jak członka rodziny. W konsekwencji tego pozostanie sam na sam z nową ciocią nie będzie traumatycznym przeżyciem a czymś zupełnie naturalnym. Dlatego zdecydowanie lepiej jest powoli przygotować dziecko na zmiany. Po kilku tygodniach wzajemnego poznawania się mama będzie mogła spokojnie udać się do pracy.

Gdzie szukać niani?

Poszukiwania najlepiej jest rozpocząć na portalu www.niania.pl Można też popytać znajomych, czy nie słyszeli o zaufanej opiekunce do dzieci lub wywiesić ogłoszenia w okolicy swojego miejsca zamieszkania. To ostatnie rozwiązanie jest o tyle ryzykowne, że nie ma praktycznie żadnej możliwości zweryfikowania rzetelności potencjalnej niani.

Na co powinni przygotować się rodzice?

Niania codziennie przez określoną liczbę godzin będzie przebywała w ich domu, podczas gdy oni będą w pracy. Muszą mieć więc bezgraniczne zaufanie do osoby, której powierzają nie tylko swoje dziecko ale i cały dorobek życia. Mało tego, aby niania mogła swobodnie wychodzić z domu (musi przecież iść na spacer z dzieckiem) trzeba jej wręczyć klucze.Niania też człowiek, musi jeść i pić, trzeba więc liczyć się z tym, że w kuchni pojawi się np. nowy kubek, a w lodówce nowe, nieznane dotąd w domu produkty. Mimo, że może się to wydawać zamachem na mir domowy, trzeba do takich rzeczy podejść spokojnie i ze zrozumieniem. Wypada też zaproponować opiekunce, by bez skrępowania częstowała się kawą lub herbatą, oraz tym co znajdzie w lodówce. W początkowym okresie niania prawdopodobnie zada rodzicom wiele pytań. Nie świadczy to o jej niekompetencji. Wręcz przeciwnie, to dowód na to, że niania szanuje zasady obowiązujące w domu i chce je szybko poznać. Chce też dobrze poznać dziecko, którym będzie się opiekowała, a kto lepiej odpowie na wszystkie pytania niż rodzice?

Za swoją pracę niania będzie oczekiwała wynagrodzenia, to oczywiste. Jakiego? To zależy między innymi od regionu kraju. Przykładowo opiekunka w Warszawie zarabia znacznie więcej niż jej koleżanka po fachu mieszkająca w małej mazurskiej wiosce.

Czego może spodziewać się niania?

Chociaż stanowisko niani praktycznie polega na integracji z rodziną, to jednak nie powinna ona zapominać, że jest w pracy. Do jej obowiązków należy przede wszystkim opieka nad dzieckiem i na tym powinna się skupić. Rodzice na pewno zechcą zobaczyć jak bawi się z dzieckiem, jak je karmi i jak usypia, jeśli dziecko śpi w dzień. Niania Powinna też pamiętać, że chociaż przebywa w domu swojego podopiecznego dużą część dnia, to nie jest u siebie. Pewnych rzeczy – np. myszkowania po szafach – po prostu nie wypada robić. Niedopuszczalne jest również krytykowanie sposobu życia rodziców i zasad wpajanych dziecku. W okresie adaptacyjnym niania zapoznaje się przede wszystkim z rytmem dnia dziecka, metodami jakimi rodzice radzą sobie w trudnych momentach, np. usypianie, w przypadku starszych dzieci także zasadami, które je obowiązują (zakaz słodyczy, limit na oglądanie bajek w tv). Niania będzie też musiała przekonać rodziców, że potrafi zapewnić bezpieczeństwo ich dziecku, a w razie potrzeby skutecznie interweniować. Nie ma też nic dziwnego w tym, że rodzice zadadzą niani wiele pytań, niektórych może zbyt prywatnych. Dla rodziców zatrudnienie niani to duży stres, trzeba ich zrozumieć.

Czego może spodziewać się dziecko?

Dziecko przebywające z nianią często może liczyć na większą uwagę niż ta, którą poświęcają mu rodzice. Na pewno pojawią się nowe, nieznane dotąd zabawy i inne atrakcyjne formy spędzania czasu. Maluch powinien być zadowolony – w każdej chwili będzie w centrum uwagi. Wszak jedynym obowiązkiem niani jest opiekowanie się i zabawianie dziecka, podczas gdy mama musiała także zajmować się domem.

Jak długo powinien trwać okres adaptacyjny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stopnia dojrzałości i wrażliwości dziecka. Trzeba przyjąć zasadę, że im mniejsze dziecko tym więcej czasu będzie potrzebowało na zaakceptowanie i oswojenie się z nowym członkiem rodziny. Ale nawet w przypadku dzieci kilkuletnich, które rozumieją, że mama idzie do pracy i wróci do nich, nie zawsze obywa się bez trudnych momentów. Dlatego bardzo złym rozwiązaniem jest zmiana odbywająca się z dnia na dzień. Niemowlak potrzebuje kilku tygodni, przedszkolakowi być może wystarczy tydzień, a może będzie potrzebował więcej czasu. Trzeba uważnie obserwować dziecko i starać się wychodzić naprzeciw jego potrzebom. Nie ma też powodu w padać w panikę, gdy pojawią się łzy rozpaczy. Po kilku dniach, gdy dziecko przekona się, że co prawda mama wychodzi, ale zawsze wraca, sytuacja powinna się ustabilizować.

Instagram
Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki