Objawy i diagnoza choroby Hirschsprunga

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia jest opóźnione oddawanie stolca. Zdrowy noworodek pierwszego stolca oddaje po 24 godzinach, u chorych dzieci czas ten wydłuża się do dwóch dób. Zdarza się jednak, że mimo pojawienia się stolca nie można wykluczyć zmian w obrębie jelit. Objawem towarzyszącym są wymioty, początkowe wypełnione treścią żołądkową, a następnie żółcią. U niektórych dzieci może wystąpić biegunka, naprzemiennie z zaparciami. Gdy do objawów dochodzi gorączka, wzdęty brzucha stolce staja się smrodliwe można podejrzewać rozwój martwiczego zapalenia jelita. Niekiedy dolegliwości aktywowane są wprowadzeniem do diety dziecka pokarmów stałych. W takich sytuacjach zaparciom towarzyszy ból brzucha, wymioty, zatrzymanie gazów oraz stolca.

Diagnoza

W celu diagnozy schorzenia, na pierwszym etapie obligatoryjny jest wnikliwy wywiad z rodzicami dziecka oraz badania fizykalne dziecka. Kolejnym krokiem jest wykonanie badania per rectum oraz rtg jamy brzusznej z kontrastem, które uwidacznia m.in. znaczne rozdęcie, a przy stanie zapalnym pogrubienie jelita. Dodatkowo możliwe jest dokładne wskazanie miejsca oraz długość zmiany. Zdarza się, że wykonywana jest manometria odbytu i odbytnicy. Natomiast najważniejszym i nie pozostawiającym wątpliwości badaniem jest biopsja jelita.

[Źródło: zdrowie.gazeta.pl]

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuł jest bardzo skromny, bardzo bardzo skromny. Mam dwóch synów z chorobą Hirschprunga, w postaci wyizolowanej i czytając ten artykuł odnoszę wrażenie, że jest napisany „na odwal się”. Bardziej może ten tekst przerazić rodzica niż pomóc. pozdrawiam

Witaj Luizo.Napisałaś, że masz dwoje dzieci z chorobą Hirschprunga.Chciałabym wiedzieć,w którym tygodniu ciąży dowiedziałaś się o tym i jak wyglądało to u ciebie?Pytam,ponieważ u mnie wykryto w 22 tygodniu ciąży rozdęte pętle jelit u płodu i niedrożność przewodu pokarmowego.A więc wnioskuję,że to może być to samo.Lekarze nie udzielają mi żadnych informacji na ten temat,ponieważ mówią ,że nie wiadomo co to tak dokładnie jest i wszystko się okaże po porodzie.I tak przez całą ciąże się zamartwiam,bo nie wiem co będzie dalej z moim dzidziusiem.Termin mam na luty 2014 już niedługo.Szukałam też tematów wątku na internecie ale nie znalazłam.A jak już coś było to też zdawkowo.Chciałabym z kimś na ten temat pomówić,aby wiedzieć na co się nastawić,jak przygotować i co mnie czeka.Jeśli przeczytasz moją wiadomość i będziesz chcieć odpisać mi to będę bardzo wdzięczna.Pozdrawiam.

Forum

Forum

Imiona