Strona główna » Małe dziecko » Zdrowie dziecka » Letnia czapka dla dziecka – dlaczego jest taka ważna?

Letnia czapka dla dziecka – dlaczego jest taka ważna?

letnia czapka dla dziecka

Zbyt wielu rodziców lekceważąco podchodzi do zalecenia pediatrów, aby w okresie lata chronić głowę dziecka. Sprawdź, dlaczego czapeczka lub kapelusz przeciwsłoneczny są maluchom tak bardzo potrzebne!

Konieczność noszenia czapki zimą wydaje się nam oczywista – można się łatwo wyziębić, co jest stresem dla układu odpornościowego i często prowadzi do chorób. Latem zapominamy jednak o katarach i kaszlach i pozwalamy dzieciom bez skrępowania hasać pod gołym niebem. Niebezpieczeństwo czyha jednak również w czasie wakacji!

Ochrona przeciwsłoneczna

Czapki z daszkiem i kapelusiki są przede wszystkim podstawową formą ochrony przed promieniowaniem UV. U niemowląt do 6 miesiąca życia, u których nie można jeszcze stosować kremów z filtrem, odzież oraz nakrycie głowy pozwalają korzystać z uroków lata bez ryzyka oparzeń. Także starsze dzieci korzystają jednak na ochronie przeciwsłonecznej, gdyż

  • W przeciwieństwie do kremów, które mają ograniczony czas działania i łatwo zmywają się wraz z potem, daszek lub rant kapelusza chroni buzię przez cały dzień.
  • U najmniejszych dzieci, które źle tolerują okulary przeciwsłoneczne, czapka pomaga również chronić wzrok przed słońcem.
  • Kapelusz chroni przed szkodliwym promieniowaniem skórę głowy, która jest również wrażliwa, a na którą nigdy nie aplikujemy kremów z filtrem.

Dodajmy, że chociaż rak skóry jest u dzieci diagnozowany bardzo rzadko, choroba rozwija się zwykle latami, a właśnie pomiędzy włosami najtrudniej jest zmiany dostrzec. Chroniąc główkę maluszka, zmniejszasz ryzyko jego zachorowania. A nowotwór skóry najczęściej pojawia się właśnie w miejscach regularnie eksponowanych na słońce – na twarzy, ramionach, skórze głowy.

Prewencja przegrzania

Im mniejsze dziecko, tym większa jest dysproporcja między powierzchnią głowy a resztą ciała. To jeden z powodów, dla których maluszkom chronimy główkę przed zimnem – łatwo ucieka przez nią bowiem ciepło. Latem sytuacja jest dokładnie odwrotna. Wyeksponowana na silne słońce i wysoką temperaturę głowa szybko się przegrzewa, prowadząc do wzrostu ogólnej temperatury ciała. Organizm próbuje sobie radzić, zwiększając pocenie, ale tym samym traci ogromne ilości wody.

Przebywanie na w upale bez czapki zarówno dla niemowląt, jak i biegających już samodzielnie dzieci, stwarza ryzyko udaru cieplnego, który objawia się bólami i zawrotami głowy oraz gorączką. W skrajnych przypadkach może wręcz dojść do utraty przytomności. Groźne dla dzieci jest również odwodnienie, do którego latem może dojść w przeciągu kilku godzin. Czapka lub kapelusik pozwalają uchronić maluszka przed najgorszym.

Czym się kierować przy wyborze letniej czapki?

Wybór letnich nakryć głowy dla dzieci jest dziś ogromny. Oprócz rozmiaru przy zakupie warto uwzględnić takie kryteria jak:

  • Oddychalność materiału – główka dziecka się poci, a tkaniny zatrzymujące wilgoć, sprzyjają powstawaniu potówek na delikatnej skórze maluszka. Poczucie komfortu jest również znacznie wyższe w przepuszczających powietrze, lekkich materiałach na bazie włókien syntetycznych.
  • Faktor przeciwsłoneczny – coraz więcej producentów odzieży plażowej proponuje kapelusze z filtrem UV 50. Przeciwdziałają one przenikaniu szkodliwego promieniowania UV i jednocześnie ograniczają przegrzewanie się główki.
  • Szerokość daszka – cień stwarzany przez czapkę powinien w miarę możliwości zakrywać całą twarz maluszka. Wiele czapek i kapelusików ma też przedłużony tył chroniący szyję maluszka. Kapelusz w tym jest lepszy od czapeczki, że osłania również uszy.
  • Mocowanie – małe dzieci lubią robić rodzicom na złość i chętnie zrzucają z siebie czapeczkę z czystej przekory. Aby nie wikłać się w zbędne konflikty i nerwy, warto wybrać model ze sznureczkiem lub gumką, który zapobiegnie łatwemu pozbywaniu się nakrycia głowy.
  • Możliwość prania – niektóre urocze kapelusiki dla dziewczynek i chłopców nie nadają się do czyszczenia, co stwarza spory problem. Główka się bowiem poci, włoski bywają przetłuszczone, a różne nieprzewidywane wypadki grożą utopieniem w błocie czy zabrudzeniem lodami. Opcja prania, choćby ręcznego, znacznie przedłuża żywotność nakrycia głowy.
  • Styl! Jeśli dziecko jest już na tyle duże, że ma swoje upodobania garderobiane, warto pozwolić mu wybrać spomiędzy wyselekcjonowanych kapelusików. Taka forma aprobaty to nie tylko wielka radość dla małego człowieka, ale szansa na ochotniejsze nakrywanie główki.

Małe dzieci powinny nosić czapkę lub kapelusik zawsze, gdy przebywają na słońcu, także podczas kąpieli w morzu czy jeziorze. Jeśli od początku zadbasz o konsekwencję, pociecha się przyzwyczai i nie będzie buntować. Z wiekiem może nawet sama zacząć sięgać po kapelusz przed wyjściem na spacer.

I jeszcze jedna ważna wskazówka – letnich nakryć głowy warto mieć w zanadrzu kilka. Praktyka pokazuje, że łatwo ulegają one zagubieniu czy zmoczeniu, a dziecko nie może pozostać bez czapki. Różne modele mogą być też przydatne na inne okazje – sportowa czapeczka do wody, kapelusik do sukienki, itd. Jeśli akurat nie dysponujesz żadnym specjalnym nakryciem głowy, zawsze możesz maluszkowi przewiązać chustkę na głowie. Każda forma ochrony jest lepsza niż nic!

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Pakiety

Pakiety

Placówki