Niebieskie Pudełko Ciąża i poród Dookoła ciąży Prawo, praca i zasiłki Urlop rodzicielski dla osób prowadzących własną firmę

Urlop rodzicielski dla osób prowadzących własną firmę

JEŻELI PROWADZISZ WŁASNĄ FIRMĘ:

Prowadzenie swojej firmy lub działalności gospodarczej daje Ci takie same prawa do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jak w przypadku umowy o pracę. Poniżej tłumaczymy, jakie warunki należy spełnić, aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego, wyjaśniamy jak wygląda urlop rodzicielski i wychowawczy oraz jak możesz się nim podzielić ze swoim partnerem.

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI

Aby mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego musisz opłacać dobrowolną składkę chorobową. Pamiętaj, że składka chorobowa to nie to samo, co obowiązkowa składka zdrowotna.

Jeśli opłacasz dobrowolną składkę chorobową, masz prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 tygodnie przy trojgu dzieci, 35 przy czworgu i 37 przy pięciorgu dzieci urodzonych podczas jednego porodu.

Tak, jak u osób pracujących na postawie umowy o pracę, Twój zasiłek macierzyński może zostać przedłużony o okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu: o dodatkowe sześć tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i osiem tygodni w przypadku dwojga lub większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

URLOP RODZICIELSKI

Urlop rodzicielski, tak samo jak urlop macierzyński, przysługuje Ci na takich zasadach, jak osobom zatrudnionym na etacie. Różni się jedynie nazewnictwem – w przypadku przedsiębiorców, nazywa się on zasiłkiem macierzyńskim. Reszta zasad pozostaje bez zmian. Oznacza to, że urlop rodzicielski trwa 26 tygodni, a wysokość zasiłku rodzicielskiego zależy od sposobu jego naliczania:

 • Jeżeli bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim chcesz skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a zaraz po nim z urlopu rodzicielskiego, wtedy przez łączny czas przebywania z otrzymasz zasiłek w wysokości 80% miesięcznych dochodów
 • Jeżeli najpierw zdecydujesz się wykorzystać urlop macierzyński podstawowy i pobierać na nim zasiłek w wysokości 100% wynagrodzenia, a dopiero później chcesz zadeklarować wykorzystanie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wówczas przez 26 tygodni trwania urlopu rodzicielskiego otrzymasz 60% miesięcznych dochodów

Jaka będzie wysokość Twojego zasiłku? Zostanie ona obliczona na podstawie kwoty odpowiadającej Twoim średnim dochodom, jakie uzyskałaś przez okres ostatnich 12 miesięcy.

URLOP WYCHOWAWCZY

Jako kobieta prowadząca działalność gospodarczą, możesz również skorzystać z tak zwanego urlopu wychowawczego. Jest to odpowiednik urlopu wychowawczego, który przysługuje osobom zatrudnionym na etacie

JEŻELI TWÓJ PARTNER TEŻ PROWADZI DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

Ojcowie prowadzący działalność gospodarczą mają prawo do urlopu ojcowskiego, jeżeli płacą składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Twój partner może także odciążyć Cię w opiece nad Waszym maluszkiem w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Oznacza to, że do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, ojciec dziecka może wziąć 14 dni urlopu dedykowanego wyłącznie ojcom. Jak będzie to wyglądało od strony finansowej? Twój partner będzie w tym czasie otrzymywał wynagrodzenie wypłacane na identycznych zasadach, co zasiłek macierzyński, czyli 100% średniego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy.

Warto pamiętać, że Twój partner może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego (za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego) tylko jeżeli urodziłaś dziecko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, co oznacza, że nabyłaś prawa do uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli zrezygnujesz z urlopu macierzyńskiego (a właściwie w Twoim przypadku – zasiłku macierzyńskiego), Twój partner prowadzący działalność gospodarczą ma prawo do przejęcia pozostałej części urlopu, czyli 6 tygodni w podstawowym wymiarze urlopu, za który będzie mu przysługiwał zasiłek macierzyński.

Co z urlopem rodzicielskim? Twój partner ma w tym przypadku dokładnie takie prawa, jak ojciec dziecka, który jest zatrudniony na etacie. Jedynym warunkiem nabycia tych praw jest opłacanie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Oznacza to, że Twój partner może wziąć cały urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni lub też jego część, jednak nie krótszą niż 8 tygodni. W tym okresie będzie otrzymywał „zasiłek macierzyński”, którego wysokość będzie obliczona na podstawie kwoty jego dochodów w trakcie ostatnich 12 miesięcy.

Czy ojciec dziecka może skorzystać również z urlopu wychowawczego? W tej sytuacji również występuje analogia z kobietą prowadzącą działalność gospodarczą. Twój partner może skorzystać z „urlopu wychowawczego” omówionego w sekcji powyżej. Skarb państwa będzie pokrywał za niego składki ubezpieczeniowe w trakcie korzystania z takiego urlopu.

REZYGNACJA Z POBIERANIA ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO

Po co najmniej 14 tygodniach od porodu masz prawo zrezygnować z pobierania zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem, że Twój partner (który jest ubezpieczony) wykorzysta pozostałą jego część, czyli w tej sytuacji 6 tygodni.

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą przez co najmniej 6 miesięcy i nie zatrudniasz pracowników, to zgodnie z art. 14a Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej możesz zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Okres ten jednak nie może trwać dłużej niż do ukończenia przez Twoje dziecko piątego roku życia. W przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki, możesz zawiesić działalność na 6 lat, aby sprawować opiekę nad dzieckiem, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez nie 18. roku życia. W tym czasie budżet państwa finansuje składki na ubezpieczenie społeczne.

 

Tagi: , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

 • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
 • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
 • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
 • Udział w społeczności Mam na forum
 • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
 • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
 • Bezpłatny voucher zniżkowy od Philips Avent
 • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
 • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
 • Konkursy z nagrodami
 • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Forum

Forum

Imiona