Zdrowie matki w 8. tygodniu ciąży

Ręce w kształcie serca przed brzuchem matki w 8. tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży trudno już nie zauważyć jej symptomów. Choć ich nasilenie może się różnić, całe ciało matki zaczyna działać nieco inaczej i jest to odczuwalne, a zazwyczaj dość nieprzyjemne.

Samopoczucie matki w 8. tygodniu ciąży w dużej mierze zależy od obecności mdłości i wymiotów. Mniej szczęśliwe z nas, muszą drastycznie ograniczyć jadłospis, gdyż większość lubianych kiedyś produktów odrzuca już na sam widok. Wzrasta też wrażliwość na zapachy, co warto uświadomić domownikom lubującym się w bardziej aromatycznych produktach.

Pamiętaj, aby nie ustawać w wysiłkach poszukiwania pokarmów, które wywołują u Ciebie negatywnych reakcji. Ważne jest, abyś jadła i miała energię! Jeśli oznacza to, że musisz zamienić zdrowy chleb pełnoziarnisty na słodką chałkę, a brokuły na suszone morele, nic się wielkiego nie dzieje. Za 3-4 tygodnie mdłości ustąpią, a Ty będziesz mogła powrócić do zdrowej diety.

Jak zmienia się ciało matki w 8 tygodniu ciąży?

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby Twój brzuch zaczął się zaokrąglać, ale najprawdopodobniej pęcznieją już piersi – zwłaszcza jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Brodawki mogą już ciemnieć i zmieniać kształt, a żyły na klatce piersiowej stają się bardziej widoczne.

Jeśli nie możesz zapiąć się w pasie to efekt wzdęcia, które jest na tym etapie zupełnie normalne – tak samo jak przed miesiączką. Unikaj produktów wzdymających, aby ulżyć nieco dolegliwościom.

Pogorszeniu może też ulec stan Twojej cery. To oczywiście wynik działania hormonów, które w drugim trymestrze powinny się już zrównoważyć. Póki co stosuj delikatne toniki i maseczki, unikając jednak silnych kosmetyków przeciwtrądzikowych.

Typowe dolegliwości pierwszego trymestru

Ciężarna kobieta dotyka czoła, oznaka bólu głowy

 

Niestety, mało która kobieta czuje się dobrze w 8. tygodniu ciąży. Sam fakt, że objętość krwi się gwałtownie zwiększa, może prowokować męczące bóle głowy, które mogą towarzyszyć Ci od samego rana. Jeśli w trosce o zdrowie płodu lub na skutek mdłości zredukowałaś spożycie kofeiny, problem może być jeszcze dotkliwszy. Niestety, aspiryna i ibuprofen są teraz niewskazane, więc ogranicz się do użycia paracetamolu. Zanim zaś sięgniesz po tabletkę, spróbuj najpierw wypić szklankę wody, zrobić chłodny okład na czoło lub wybrać się na spacer na świeże powietrze.

A ponieważ poziom progesteronu nadal rośnie, masz prawo wciąż czuć się zmęczona. Sytuacji nie poprawia fakt, że masz problemy z zasypianiem. Zamiast się denerwować i popadać w apatię, spróbuj się raczej trochę dopieścić. Machnij ręką na prasowanie i posłuchaj muzyki, a wieczorem zafunduj sobie szklankę ciepłego mleka i przyjemną książkę. Nie bój się też eksperymentować z pozycjami snu – jednym kobietom najlepiej jest teraz na lewym boku, innym na stosie miękkich poduszek!

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona