szanowany
Imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa „gerasmios” oznaczającego „czczony”, „szanowany”, lub „ten, który dożył sędziwego wieku”. Równie możliwe, iż imię powstało z wyrazu „geraios” – czyli „stary”.
Na świecie imię to stało się popularne za sprawą dwóch świętych: Gerwazego i Protazego. Bracia bliźniacy żyjący na przełomie III i IV w., po śmierci rodziców sprzedali majątek, a pieniądze rozdali biedakom. W czasie prześladowań chrześcijan zostali ścięci. W Polsce najbardziej znanym Gerwazym jest słynny klucznik Rembajło z epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Wierny strażnik zamku i legendy Horeszków, zapiekły wróg Sopliców, był głównym inicjatorem ostatniego zajazdu na Soplicowo. Wbrew pozorom, wielki poczciwina, swoją szablę nazywał Scyzorykiem.
Współczesny Gerwazy jest mężczyzną wielkiego serca. Porywczy, rozpiera go energia, często najpierw coś robi, a później myśli. Wszędzie go pełno, zawsze chce być na pierwszym planie, domaga się uznania i oklasków. Lubi bezinteresownie pomagać innym, ale gdy tylko poczuje, że jest wykorzystywany, natychmiast się obraża. Może być złośliwy, trudno go wtedy udobruchać. Gerwazy nie należy do mężczyzn pracowitych. Lubi długo pospać, dobrze zjeść, dobrze się zabawić. Nie interesuje go wspinaczka po szczeblach kariery. W stosunku do świata ma stosunek stoicki – co ma być to będzie, po co się więc przejmować. Nie interesuje się kobietami, w stosunku do nich ma wręcz niekiedy stosunek lekceważący. Nie bawią go również podróże i zwiedzanie świata. Najlepiej czuje się na własnym podwórku, gdzie wszystkich zna, a wszyscy znają jego. Na jesieni życia nabiera dystansu do siebie i do spraw tego świata. Staje się pogodnym i wyrozumiałym dziadkiem.
Znani:
Gerwazy Grzegorz Gorczycki – 1665-1743 – polski kompozytor i kapelmistrz
Brak danych
Zarejestruj się lub zaloguj aby zapoznać się z danymi za ostatni rok.