Niebieskie Pudełko Lifestyle Lifestyle Zdrowie i uroda Jak dbać o skórę twarzy przy atopowym zapaleniu skóry?

Jak dbać o skórę twarzy przy atopowym zapaleniu skóry?

Uciążliwy świąd, pieczenie, nieestetyczne wysypki. Cera o skłonnościach atopowych wymaga szczególnej pielęgnacji. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak właściwie o nią zadbać?

Atopowe zapalenie skóry twarzy występuje w każdym wieku i zazwyczaj objawia się jako suche i szorstkie miejsca na skórze głowy, czole, wokół oczu i za uszami. Dzieje się tak, gdyż w skórze atopowej występuje niedobór składników naturalnego czynnika nawilżającego, takich jak aminokwasy. Towarzyszą jej również zaburzenia czynności ochronnej bariery skórnej, co ułatwia dostęp bakteriom, powoduje stan zapalny i nieprzyjemny świąd. Obserwuje się systematyczny wzrost zachorowań łączony głównie z postępem cywilizacyjnym, przemysłowym i zanieczyszczeniem środowiska. Głównym czynnikiem, który powoduje atopowe zapalenie skóry są jednak uwarunkowania genetyczne, ściśle powiązane z astmą i katarem siennym. Jeśli oboje rodziców cierpi co najmniej na jedną z 3 dolegliwości – AZS, astma, katar sienny – prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy chorobę wrasta do 60 – 80 proc. Czynnikami, które mogą nasilać objawy choroby, są min.: brak snu, stres, pot, niektóre pokarmy i napoje, pyłki, kurz. Typowe  atopowe zapalenie skóry przebiega w dwóch fazach: aktywnej (nazywanej również zaostrzeniem) i nieaktywnej (zwanej fazą uśpienia lub remisji). Ważne jest, aby osoby cierpiące na tę chorobę odpowiednio dbały o skórę i chroniły ją zarówno w fazie zaostrzenia, jak i w fazie uśpienia objawów.

Pielęgnacja cery

Przede wszystkim codziennie należy stosować kosmetyki w formie mleczek, kremów do twarzy, emulsji pod prysznic i do kąpieli oraz maści, które natłuszczają skórę, pomagają utrzymać jej wilgoć i chronią ją przed czynnikami drażniącymi. Takie produkty do atopowego zapalenia skóry twarzy można dobrać na przykład spośród kosmetyków La Roche-Posay. Produkty oprócz nawilżenia mają również za zadanie zapobiegać przechodzeniu skóry w stan zaostrzenia. Makijaż nie jest zabroniony, ale stosować należy preparaty przeznaczone do skóry wrażliwej. Leczenie dermatologiczne natomiast sprowadza się często do zażywania kortykosteroidów – grupy leków (hormonów) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym (czyli mającym za zadanie zmniejszenie reakcji odpornościowo-ochronnych organizmu, które mogą być dla niego szkodliwe). Stosuje się je jednak w fazie zaostrzenia i przez niedługi okres. Ich długotrwałe zażywanie może przestać być skuteczne i wywołać niepożądane skutki uboczne. Warto skupić się również na bardziej domowych sposobach. Zgodnie z nimi przede wszystkim należy zadbać o niższą temperaturę w pomieszczeniu nocą, aby zapobiec poceniu się podczas snu. Kładąc się spać, należy zakładać na dłonie bawełniane rękawiczki, które zapobiegać będą drapaniu i podrażnieniom w trakcie snu. Dobrze jest również przechowywać produkty do podstawowej pielęgnacji w lodówce, które działać będą kojąco w przypadku występowania świądu.

Tagi: , , , , , ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bardzo dobrym kosmetykiem na azs jest emulsja Cetaphil em do mycia twarzy, tylko warto pamiętać,żeby myć twarz, to tylko ta emulsją, odstawić wszelkie mydła i inne kosmetyki które podrażniają skórę przy azs.

Forum

Forum

Pakiety

Pakiety

Placówki