Jan Imię dla chłopca

Pochodzenie i znaczenie imienia Jan

Pochodzenie:
hebrajskie

Znaczenie:

Bóg (Jahwe) jest łaskaw


Liczba związana z imieniem:
7

Znak zodiaku związany z imieniem:
Rak

Imieniny:
27 Stycznia, 31 Stycznia, 8 Lutego,28 Marca, 30 Marca, 7 Kwietnia, 18 Maja, 21 Maja, 27 Maja, 30 Maja, 12 Czerwca, 24 Czerwca, 26 Czerwca, 12 Lipca, 4 Sierpnia, 19 Sierpnia, 29 Sierpnia, 13 Września, 3 Października, 20 Października, 24 Listopada, 4 Grudnia, 14 Grudnia, 23 Grudnia, 27 Grudnia


Imię Jan pochodzi z hebrajskiego słowa „johhanan” i znaczy „Bóg jest łaskawy” lub „Jahwe się zmiłował”. Dwóch biblijnie najważniejszych Janów to: Jan Chrzciciel oraz Jan Ewangelista, którego Łukasz Ewangelista umieszcza zaraz po św. Piotrze, jako najbardziej umiłowanego ucznia Jezusa. Święty Jan razem z Piotrem został wyznaczony do przygotowania Ostatniej Wieczerzy. Krzewiąc chrześcijaństwo św. Jan został uwięziony przez cesarza Domicjana. Legenda głosi, że gdy ten chciał go zgładzić, Jan zneutralizował truciznę znakiem krzyża. Wtedy cesarz kazał gotować go we wrzącym oleju, ale i z tej „próby” Jan wyszedł bez szwanku. Wówczas Domicjan wygnał Jana na wyspę Patmos, gdzie powstała jego Apokalipsa. Św. Jan jest patronem Azji Mniejszej, teologów, urzędników, notariuszy, rzeźbiarzy. Opiekuje się również ludźmi sztuki.

Z kolei Jana Chrzciciela, pustelnika, lud uważał za proroka, gdyż głosił nadejście królestwa bożego i wskazał na Chrystusa jako na Mesjasza. Za sprawą pięknej córki Heroda, Salome, jego głowa znalazła się na cynowej misie. A wszystko to w zamian za taniec… Jan Chrzciciel jest patronem żywiołu wody.

Liczbą tego imienia jest siódemka – czyli bardzo magiczna wibracja, która sprawia, że Jan należy do mężczyzn jakby nie z tego świata. Jest bardzo wrażliwy, często popada w zamyślenie, oddaje się marzeniom. Wewnętrzne ciepło sprawia, że do Jana lgną ludzie pokrzywdzeni przez los, a on nikomu nie ma serca odmówić. Dlatego też chętnie angażuje się w działalność charytatywną. Dobroć granicząca z naiwnością powoduje, że Jan bywa wykorzystywany przez ludzi pazernych i łasych. O dziwo, nic sobie z tego nie robi, jest wręcz szczęśliwy, że ktoś skorzystał z jego pomocy, a że mu się wcale nie należała Jana w ogóle to nie obchodzi.

Jan przez całe życie ciężko pracuje, nie nastawia się na błyskawiczny sukces, nie zależy mu za zaszczytach, czy wysokich stołkach. Krępuje się i wstydzi, gdy jego trud jest zauważany i nagradzany. Jego zdaniem nagroda należy się innym. Nie czuje się najlepiej w świetle reflektorów. Od zgiełku woli przytulne cztery ściany własnego domu, gdzie czeka na niego żona z gorącym obiadem i gromada rozwrzeszczanych dzieciaków. Prowadzi bardzo skromne życie towarzyskie, ale na swoich przyjaciół może liczyć w każdej chwili. Imię Jan najlepiej pasuje do mężczyzn urodzonych w znaku Raka.

Znani:

Jan III Sobieski – król polski, w 1683 r. odniósł druzgocące zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem

Jan Józef Szczepański – prozaik, eseista, reportażysta

Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor

Jan Józef Lipski – literat i krytyk literacki

Jan Łomnicki – reżyser filmowy i telewizyjny

Jan Tomaszewski – wybitny bramkarz piłkarski, komentator sportowy.

Popularność w całej Polsce: Według lat

Popularność w 2022: Według województw

Zarejestruj się lub zaloguj aby zapoznać się z danymi za ostatni rok.

Dzięki rejestracji w serwisie otrzymasz:

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie

Zaloguj się lub zarejestruj aby sprawdzić popularność imienia w Twojej okolicy.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polecamy

Baśnie Weroniki

Weronika Madryas

Advertisement

Pakiety

Będę Mamą Skarb Malucha Ja i moje maleństwo

Placówki