Pochodzenie i znaczenie imienia Krzysztof

Krzysztof

Imię dla chłopca
Pochodzenie:
greckie

Znaczenie:

ten, który niesie Chrystusa


Liczba związana z imieniem:
5

Znak zodiaku związany z imieniem:
Wodnik

Planeta związana z imieniem:
Merkury

Imieniny:
25 Lipca


Imię pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa „christophoros” – „niosący Chrystusa”. Historia tego imienia wiąże się z legendą o św. Krzysztofie, który, jak głosi przekaz, był barbarzyńcą obdarzonym nadludzką siłą i wzrostem. Osiłek ten postanowił mieć za pana kogoś, kto będzie silniejszy do niego. Zaczął więc służyć w gwardii cesarskiej, a gdy ta nie spełniła jego oczekiwań, poprzysiągł wierność diabłu, by w końcu, oświecony przez pustelnika, służyć Jezusowi. Przypowieść głosi, że zamieszkał nad rzeką i przenosił pielgrzymów na drugi brzeg. Jednym z jego podróżnych był sam Chrystus, który, aby nie zostać rozpoznanym, przybrał postać dziecka. Kult św. Krzysztofa datuje się od V w. Czczony jako patron podróżników, brodów, przewoźników, żeglarzy.

Inną znaną osobistością o tym imieniu jest Krzysztof Kolumb, włoski żeglarz, który jakoby odkrył Amerykę. Jest to kwestia dyskusyjna i do tej pory trwają spory, kto był pierwszy: wikingowie, czy Kolumb. Zresztą, on sam, do końca swoich dni był przekonany, że odkrył drogę do Indii, a nie nowy kontynent.

Dzisiejszy Krzysztof jest mężczyzną o chwiejnym charakterze. W jednej chwili spokojny, wyciszony, by w następnej nieoczekiwanie wybuchnąć gniewem. Wesoły, tryska humorem by nagle popaść w przygnębienie i czarną rozpacz. Bywa męczącym towarzyszem i często ludzie go unikają. Lubi podróże, poznawanie nowych ludzi, kobiety, wino, śpiew, zabawy do białego rana. Zabawa nie przeszkadza mu jednak w starannym wypełnianiu obowiązków zawodowych. Tutaj nie znosi fuszerki i wszystko jest zapięte na ostatni guzik.

W sprzyjających okolicznościach do głosu mogą dojść jego talenty artystyczne, wówczas z przyjemnością rzuca się w wir tworzenia sztuki przez duże „S”. Niestały w uczuciach, ale jeśli trafi na tą jedną jedyną, kto wie, kto wie…Może nawet przejść z nią przez całe życie. Jako mąż – dobry, ojciec – poprawny, nie interesują go sprawy dzieci. Liczbą imienia jest piątka, a więc liczba ludzi zaradnych, pewnych siebie indywidualistów.

Znani:

Krzysztof Kolberger – aktor

Krzysztof Kamil Baczyński – poeta

Krzysztof Baranowski – żeglarz

Krzysztof Komeda – muzyk i kompozytor jazzowy

Krzysztof Piesiewicz – adwokat, bliski współpracownik i scenarzysta filmów Krzysztofa Kieślowskiego

Krzysztof Hołowczyc – kierowca rajdowy

Krzysztof Teodor Toeplitz – pisarz, publicysta, krytyk filmowy

Popularność: Cała Polska

Popularność: W Twojej okolicy

Zaloguj się aby sprawdzić popularność imienia w Twojej okolicy.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polecamy

Twoje korzyści z rejestracji

  • Udział w Niebieskim Konkursie
  • Darmowe e-booki
  • Darmowe szkolenia online
  • Newsletter z poradami na 34 tygodnie ciąży
    i 12 miesięcy życia dziecka
  • Oferty i zniżki dopasowane do Ciebie
  • Wymiana doświadczeń na Forum
ZAREJESTRUJ SIĘ

Pakiety

Pakiety

Placówki