Strona główna » Ciąża i poród » Ciąża » Zdrowie matki w ciąży » Zaparcia w ciąży – jak je zredukować?

Zaparcia w ciąży – jak je zredukować?

Młoda kobieta w ciąży, odczuwająca ból, leży na łóżku w sypialni

Jedną z najczęstszych ciążowych dolegliwości są zaparcia. Jest to zjawisko, normalne i oczekiwane, ale może mieć nieprzyjemne komplikacje. Sprawdź, jak bezpiecznie radzić sobie z problemem.

Możesz zadawać sobie pytanie, dlaczego w okresie, gdy całe ciało wydaje się buntować przeciwko Tobie, do głosu dochodzą jeszcze zaburzenia trawienne. Odpowiedź jest łatwa do przewidzenia: hormony! Już w bardzo wczesnej ciąży wzrost progesteronu powoduje zmiany w aktywności jelit i spowalnia przesuwanie się treści żołądkowej. Im dłużej trwa proces trawienia, tym więc wody absorbowane jest z jelit, a stolec staje się twardszy. Rezultat jest łatwy do przewidzenia…

Zaparcia w ciąży nasilają się również pod wpływem przyjmowania suplementów prenatalnych bogatych w żelazo. Ten krwiotwórczy pierwiastek jest korzystny dla płodu, ale działa wstrzymująco – idealnie byłoby więc postawić raczej na naturalne, pokarmowe źródła żelaza w postaci wątróbki, czerwonego mięsa, orzechów i warzyw strączkowych.

Wreszcie, w trzecim trymestrze stale powiększająca się macica zaczyna tak mocno uciskać na jelita, że ich drożność zostaje poważnie ograniczona.

Jak rozpoznać, że masz zaparcie?

Kobieta w ciąży z objawami zmęczenia i problemami żołądkowymi oraz bólem pleców w pozycji siedzącej

 

O zaparciach najczęściej myślimy w kontekście rzadkiego wypróżniania. Jeśli ma ono miejsce do kilku razy w tygodniu, to faktycznie zły znak. Bywa jednak też tak, że to toalety chodzisz codziennie, ale załatwiasz się z ogromnymi trudnościami, a Twój brzuch jest wzdęty. Możesz zaobserwować również wzmożone oddawanie gazów. Stolec, gdy już się pojawi, jest zbity i twardy.

Jak poradzić sobie z zaparciami naturalnymi metodami?

Ciąża jest stanem, w którym w miarę możliwości próbujemy unikać nadużywania leków. W kontekście zaparć najważniejsze jest więc zapobieganie poprzez odpowiedni styl życia. W szczególności powinnaś więc:

  • Zrezygnować z suplementów zawierających żelazo – o ile nie są one zapisane przez lekarza z powodu stwierdzonej anemii.
  • Zwiększyć poziom błonnika w diecie, w szczególności poprzez częste spożywanie warzyw i owoców. Uwaga jednak na specjalne suplementy z wysoką zawartością błonnika (np. babka płesznik) – jeśli nie będziesz zapijać ich odpowiednią ilością wody, efekt konsumpcji będzie odwrotny od zamierzonego!
  • Zadbać o aktywność fizyczną – regularny ruch o umiarkowanej intensywności (np. spacery, lekki jogging, pływanie) wspomaga ruchy robaczkowe jelit.
  • Pić więcej wody – dostateczna ilość płynów (nawet do 3 litrów!) w diecie pomaga utrzymać prawidłową konsystencję stolca; oprócz wody możesz postawić na soki, zupy i herbaty.
  • Konsumować żywność fermentowaną – kiszonki, kefir, jogurt i miso zawierają cenne probiotyki, które wspomagają mikroflorę bakteryjną jelit.

Niestety, powyższe rady nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Jeśli zaparcia nie ustępują i przysparzają Ci sporo nieprzyjemności, zgłoś się do lekarza.

Farmakologiczne sposoby na zaparcia w ciąży

W przypadku, że zmiana stylu życia nie przynosi ulgi w zaparciach, pod kontrolą lekarską można wypróbować delikatnie działające leki przeczyszczające. Są ich jednak rynku różne rodzaje, a nie wszystkie są dla ciężarnych bezpieczne. W szczególności należy się wystrzegać preparatów aktywnie stymulujących wypróżnienie, gdyż mogą one spowodować skurcze macicy.

Do bezpiecznych dla ciężarnych leków przeczyszczających uważa się środki zwiększające masę kału, środki zmiękczające stolec, czopki działająca na zasadzie lubrykantów zwiększających poślizg śluzówki oraz leki działające na bazie osmozy, które pomagają zatrzymywać wodę w jelitach.

Pamiętaj, że żadnych z powyższych leków nie powinnaś przyjmować bez porozumienia z lekarzem lub farmaceutą!

Różne rodzaje kapsułek z lekami i tabletek na drewnianych łyżkach, izolowane na białym tle. Zdrowe suplementy, zioła, witaminy i koncepcja diety.

 

Możliwe komplikacje

Zaparcia w ciąży są nie tylko nieprzyjemne. W długim okresie prowadzić do powstawania kamieni kałowych oraz hemoroidów. Te ostatnie same w sobie są ciążową komplikacją, więc nie warto im pomagać.

Niestety, częste przyjmowanie środków przeczyszczających wcale nie rozwiązuje problemu – wręcz przeciwnie może prowadzić do nawykowych zaparć, które męczyć Cię będą również po porodzie. Najlepiej jest więc znaleźć kompromis między zdrowym stylem życia, ewentualnym wspomaganiem i cierpliwym przetrwaniem najgorszego.

 


Bibliografia:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324379#when-to-see-a-doctor

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21895-pregnancy-constipation

https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/constipation-during-pregnancy/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3418980/

 

Instagram
Tagi: ,

Twoje korzyści z rejestracji

  • Kody rabatowe na ubranka dla dzieci wysyłane na Twój e-mail
  • SMS ze zniżkami do sklepów z zabawkami
  • Zaproszenia do darmowych szkoleń online z nagrodami
  • Udział w społeczności Mam na forum
  • Darmowy newsletter z poradami dla młodych mam i kobiet w ciąży
  • Bezpłatny e-magazyn Niebieskie Pudełko
  • Podcasty tematyczne, infografiki oraz webinaria do pobrania
  • Bezpłatne poradniki do pobrania w PDF
  • Konkursy z nagrodami
  • Udział w Niebieskim Konkursie
ZAREJESTRUJ SIĘ

Zobacz również

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement

Imiona